Drugi koncert adwentowy w Świdnicy.

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2022-12-16

Informacje o wydarzeniu:

18 grudnia 2022, niedziela, godz. 17:00-18:00

Kościół pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy

ul. Kotlarska 19-21, 58-100 Świdnica

Wstęp wolny

 

 

Zapowiedź koncertu:

 

W Świdnicy trwają właśnie XII Koncerty Adwentowe – cykl koncertów kameralnych w późnobarokowym kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy, organizowanych przez Fundację Dobrej Muzyki od 2012 roku. Wykonawcami drugiego koncertu będzie małżeństwo muzyków z Krakowa. W czasie koncertu będzie można usłyszeć skrzypce oraz brzmienie organów Schlaga z 1916 roku. Na wydarzenie wstęp jest wolny.

 

18 grudnia o godz. 17:00 przed publicznością wystąpią Jadwiga Bialic (skrzypce) i Arkadiusz Bialic (organy). Skrzypaczka jest prymariuszem Żeleński String Quartet, współtworzy skrzypcowo–organowe Bialic Ensemble występując na licznych festiwalach muzyki organowej i kameralnej. Od 2008 roku jest członkiem grupy pierwszych skrzypiec Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Współpracuje z orkiestrami takimi jak Sinfonietta Cracovia, Capella Cracoviensis, Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie. Aktywna również jako kameralistka, występowała m.in. z Paulem Esswoodem, Sirkką Liisą Kaakinen-Pilch, Kevinem Kennerem, grając zarówno na instrumencie historycznym jak i na skrzypcach współczesnych. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Akademię Muzyczną w Krakowie

 

Arkadiusz Bialic to polski organista, pedagog, animator życia muzycznego, pierwszy polski laureat Grand Prix de Chartres – jednego z najbardziej prestiżowych konkursów organowych na świecie. Jest konsultantem w dziedzinie budownictwa organowego, jurorem konkursów organowych, prowadzącym gościnne wykłady i kursy mistrzowskie z zakresu wykonawstwa organowego, historii i budowy organów oraz zarządzania w obszarze kultury. Profesor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2014 jest prezesem Fundacji Ars Organi im. Bronisława Rutkowskiego, a także dyrektorem artystycznym festiwali muzycznych w Polsce. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie.

 

Program koncertu:

Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)

Fantazja G-dur BWV 572 – organy solo

Sonata c – moll na skrzypce i organy BWV 1017

1. Siciliano. Largo

2. Allegro

3. Adagio

4.  Allegro

 

Dietrich Buxtehude (1637-1707)

Magnificat Primi Toni Bux WV 203 – organy solo

 

Mieczysław Surzyński  (1866 – 1924)

Chant triste ze zbioru Improvisations pour orgue op. 36

(Transkrypcja na skrzypce i organy: Jadwiga Bialic)

 

César Franck (1822-1890)

Preludium, fuga i warjacje h-moll op. 18 – organy solo

 

Josef Rheinberger (1839-1901)

Abendlied

Elegie

Thema Mit Veranderungen (Sechs Stuecke op.150)

 

 

XII Koncerty Adwentowe dofinansowano ze środków Gminy Miasto Świdnica. Wydarzenia stanowią część „VII Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga”, dofinansowanego ze środków Fundacji PZU, budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Źródło: fundacjadobrejmuzyki.pl