Druga odsłona Sokołowsko Jazz

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2024-02-28

JAZZOWE ŚWIĘTO PO RAZ DRUGI W SOKOŁOWSKU. ŁĄCZYMY SIŁY Z FILHARMONIĄ SUDECKĄ! W PROGRAMIE M.IN. MIKOŁAJ TRZASKA I MACIEJ OBARA.
 
Organizatorzy Sanatorium of Sound w Sokołowsku, norweskiego PUNKT Festival oraz kurator Piotr Turkiewicz zapraszają na drugą odsłonę Sokołowsko Jazz. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 15-17 marca w Kinie Zdrowie w Sokołowsku oraz w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Wydarzeniem towarzyszącym odbywającym się w 15 marca w Filharmonii to koncert Koncert symfoniczny – Wiosna w Gruzji.
 
Wydarzenie przyniesie prezentacje czterech bardzo różnorodnych pod względem stylistyki projektów. Idea współpracy z artystami z Norwegii i Polski zrodziła się z potrzeby pokazania z jednej strony tego, co najnowsze i daleko wychodzące poza ramy wąskiego postrzegania jazzu i muzyki improwizowanej, a jednocześnie nawiązania do projektów i synergii między artystami_kami, które od dłuższego już czasu rozpoznajemy na rynku. Awangarda, współczesny jazz, pop, improwizacja... właśnie taka mieszanka stylistyk na trzy marcowe dni przejmie sale koncertowe w Sokołowsku i Wałbrzychu.
 
Bodaj najbardziej spektakularnym przykładem takiej synergii jest od wielu lat międzynarodowy kwartet saksofonisty Macieja Obary (ECM). W ramach naszego festiwalu zaprosiliśmy go do specjalnego projektu. Udział wezmą w nim również: jego przyjaciel z kwartetu Ole Morten Vågan - jeden z najbardziej szanowanych i rozchwytywanych basistów europejskich, Kit Downes - fenomenalny pianista i improwizator oraz Veslemøy Narvesen - czołowa perkusistka młodego pokolenia w Norwegii.
 
Z kolei jedna z najciekawszych polskich artystek ostatnich lat - Amalia Umeda - zaprezentuje prapremierę swojej najnowszej płyty w kwartecie (razem z Franciszkiem Raczkowskim, Michałem Aftyką i Michałem Szeligowskim), który od kilku lat wnosi powiew świeżości do polskiej sceny muzyki improwizowanej. Podobną rolę na scenie norweskiej zaczyna odgrywać wokalistka Benedikte Askedalen, która na Festiwalu wystąpi w projekcie How to Sallie współtworzonym razem z Olem Petterem Ålgårdem, Eirikiem Lindtnerem oraz gościnnym udziałem Olava Hanema. Podopieczna jednego z kuratorów PUNKT - Jana Banga - coraz głębiej sięga do współczesnej sceny norweskiego popu. Czy ma to jeszcze coś wspólnego z jazzem? Czy musi mieć?
 
Sięgniemy też głębiej po artystów, którzy od wielu lat są bezdyskusyjnie liderami bardzo otwartego podejścia do muzyki i spokojnie można ich nazwać obywatelami świata improwizacji - koncertują bowiem niemalże non stop od dekad. Nadal jednak zachowują bardzo świeże podejściem do każdego z projektów. Trio Trzaska/Håker Flaten/Nilssen-Love będzie zapewne jednym z najbardziej organicznych projektów tej odsłony festiwalu w Sokołowsku. Nie zabraknie również REMIXów - a o tym więcej szczegółów już wkrótce!
 
Projekt realizowany w ramach współpracy z EduRemix z Filharmonią Sudecką.
 
Źródło: sokolowsko.prg