DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ-Góra Kalwaria

Strona główna » Polecamy Dodano: 2016-04-14

DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ GER

W dniach 13-17 kwietnia 2016 r. w Górze Kalwarii odbędą się Dni Kultury Żydowskiej Ger.

 

W lutym 2016 roku minęło 75 lat od wysiedlenia Żydów przez nazistów z Góry Kalwarii, nazywanej w języku jidysz Ger. Do dzisiaj pozostało po ich bytności niewiele pamiątek. Dni Kultury Żydowskiej Ger są próbą przywrócenia pamięci o przedwojennej, żydowskiej społeczności, próbą ukazania – choć na kilka dni – zaginionego świata polskich Żydów.
W programie Dni Kultury Żydowskiej Ger znajdą się mocne punkty historyczne, ale także wydarzenia o lżejszej tematyce. Do miasta zawita mobilna wystawa Muzeum Historii Żydów Polskich „Muzeum na kółkach” – edukacyjna wystawa przedstawiająca historię i kulturę Żydów polskich. Uzupełnieniem ekspozycji będą wydarzenia towarzyszące: warsztaty, działania teatralne w przestrzeni miejskiej, wystawy fotograficzne i malarskie, koncerty i spektakle.
Klimat dawnego żydowskiego świata przedstawiony zostanie zarówno w fotografiach zebranych w cykl „Śladami przeszłości Ger”, jak i obrazach Marco Jaxa, Pawła Bera i Jeana-Cleude’a Plewniaka. Odbędą się prezentacje i prelekcje: „Cadykowe miasteczko” – historia podwarszawskiego sztetla oraz „Sprawiedliwi – nieznani bohaterowie Góry Kalwarii” – prelekcja upamiętniająca Polaków niosących pomoc żydowskim sąsiadom (dr Piotr Rytko). Dr Kamila Klauzińska opowie o działaniach podejmowanych przez Strażników Pamięci, a Helena Czernek z studia Mi Polin – o historii mezuz.
Kultura jidysz powróci m.in. poprzez projekcję filmów biorących udział w międzynarodowym festiwalu Jewish Motifs. Mocnym akcentem wydarzenia będą monodramy „Mur” w wykonaniu Ewy Dąbrowskiej oraz Sławomira Hollanda „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem”, który zakończy projekt.

Gościem specjalnym Dni Kultury Żydowskiej Ger będzie Radim Zenkl, pochodzący z Czech, członek światowej sławy The Ger Mandolin Orchestra.
Organizatorem Dni Kultury Żydowskiej Ger jest Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii przy wsparciu Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i The Ger Mandolin Orchestra.

 

Źródło: http://www.gorakalwaria.pl/