Debata o mieście w wirtualnej przestrzeni

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2020-05-20

Widzieliśmy jak upadają instytucje kultury a ich twórcy tracą pracę z dnia na dzień… to jednak nie powstrzymało ogromnej fali kreatywności i solidarności która wypłynęła z sektora kultury w czasie pandemii - mówią inicjatorzy Wirtualnego Forum Europejskiej Stolicy Kultury. Miało odbyć się w Kownie, a odbędzie się w internecie.

Pytanie o kulturę w pandemicznych czasach zadają sobie wszyscy, od dyrektorów i managerów wielkich instytucji, przez artystów po szeregowych pracowników. Odpowiedzi będą szukać twórcy i zaproszeni goście trzydniowych debat w ramach Forum Europejskiej Stolicy Kultury które odbędzie się w dniach 20 - 22 maja. Zaplanowane pierwotnie w mieście organizatorów, czyli w Kownie, ze względu na sytuację odbędzie się w internecie. Udział w debatach jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji, wystarczy wejść na stronę  https://forumas.kaunas2022.eu/.

Forum Europejskich Stolic Kultury odbywa się w Kownie od dwóch lat. Zostało powołane jako przestrzeń do refleksji nad miastem i jego kulturą. Tegoroczna edycja będzie jednak wyjątkowa. Reagując na aktualną sytuację organizatorzy nadali mu tytuł “Kultura w czasach Corony” (Culture in the times of Corona). Podjęte zostaną m.in. takie tematy jak rola kultury w walce z kryzysem ekonomicznym, lokalność i globalność kultury w dobie pandemii czy pod-pandemiczne wizje pejzażu kulturowego w Europie. Listę prelegentów otwiera głośne nazwisko Pierre Luigi Sacco, uznanego ekspert w dziedzinie rozwoju lokalnego kierowanego kulturą. W dyskusji spotka się on m.in z François Matarasso, autorem głośnej książki “A Restless Art. How participation won, and why it matters”, w której wykłada idee sztuki relewantnej społecznie. Dalej znajdziemy prelegentów z różnych części swiata, m.in Aušrinė Žilinskienė, dyrektorkę Litewskiego Instytutu Kultury, Nine Refsnes z Nordic Culture Point czy Anupama Sekhar reprezentującą Asia–Europe Foundation.

Kowno będzie nosić tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2022 roku. To drugie po Wilnie co do wielkości miasto na Litwie o bogatym dziedzictwie i fascynującej teraźniejszości. W latach 1918 - 1940 stało się tymczasową stolicą Republiki Litewskiej. Był to czas wzmożonego rozwoju tego niewielkiego miasta, które wzbogaciło się wówczas o liczne modernistyczne budynki. Stały się one ważnym elementem budującym tożsamość Kowna, a dziś jego władze opierają o nie promocję miasta. Nowoczesna architektura, street art i sztuka współczesna są też filarami programu ESK w Kownie w 2022 roku, który rozpoczął się już wraz z ogłoszeniem decyzji o przyznaniu tego tytuły Kownu, czyli w 2018 roku. Forum Europejskiej Stolicy Kultury jest częścią tego programu.

 

Forum Europejskiej Stolicy Kultury 2020/ European Capital of Culture Forum 2020

20 - 22 maja 2020

Organizatorzy: Kaunas 2020 European Capital of Culture, Lithuanian Culture Institute, Creative Europe Desk LT

https://forumas.kaunas2022.eu/