CZYTAJĄCY Z WIATRU- projekt fotograficzny Jakuba Sagana

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2020-11-23

Wyjątkowość sportu balonowego oraz jego niezaprzeczalna widowiskowość jest przedmiotem coraz szerszego zainteresowania wielu twórców, w tym fotografów. W większości jednak autorzy koncentrują się na jego oszałamiającej kolorystyce, ukazując ją w wielu wymiarach.

 

W ostatnim czasie rosnącą popularność tego sportu wzmacniają także sukcesy polskich zawodników na arenie międzynarodowej, takie jak zdobycie w 2018 roku przez Jacka Bogdańskiego i Mateusza Rękasa najbardziej prestiżowego trofeum na świecie, jakim jest Puchar Gordona Bennetta, czy też zdobycie w tym samym roku Pucharu Świata Kobiet w Balonach na Ogrzane Powietrze przez Darię Dudkiewicz-Goławską.

Jakub Sagan kontynuując swoją fascynację lotnictwem, od ponad czterech lat zaangażował się w sport balonowy, stając się członkiem załóg balonowych, uczestnicząc w zawodach i fiestach balonowych. Jego udział w tym sporcie jest ściśle związany z pasją fotograficzną, dzięki czemu powstał obszerny materiał zdjęciowy, którego część przedstawia w ramach projektu: „Czytający z wiatru”. Konsekwentnie, również w tym projekcie przekazuje nam obrazy w czarno-białych tonacjach.


Osnową projektu jest nie tylko poetycka opowieść o pięknie samego latania ale także przedstawienie kulisów tego sportu związanych z obsługą, przygotowaniami do lotu, składaniem balonu i reakcjami widzów w kontakcie z balonami. Celem przedsięwzięcia jest ukazanie szerszej publiczności walorów samego lotu, jego romantyzmu ale również nietuzinkowych ludzi, dzięki którym możemy podziwiać te wyjątkowe statki powietrzne będące ozdobą nieba na całym świecie.


Projekt obejmuje wydany w pierwszej połowie listopada tego roku książkowy album fotograficzny pod tytułem: „Czytający z wiatru”, w którym znajdziemy około osiemdziesięciu czarno-białych fotografii przedstawiających poszczególne fazy lotu balonem, czyli: start, lot oraz lądowanie. Wstęp oraz interesujący rys historyczny autorstwa Jacka Bogdańskiego – pilota oraz zdobywcy Pucharu Gordona Bennetta, a także niepowtarzalne literackie eseje pióra Lecha Kołtuna – filozofa i pilota zawarte w albumie, wraz z fotografiami pozwolą przenieść czytelnika w świat pisany wiatrem.


Ponadto, projekt obejmuje dedykowaną witrynę internetową www.czytajacyzwiatru.pl, a także strony w mediach społecznościowych Facebook pod tym samym tytułem, gdzie będziemy mogli znaleźć niepublikowane w albumie fotograficzne relacje z lotów. Autor planuje także cykl wystaw fotograficznych, również plenerowych, które ze względu na aktualną sytuację epidemiczną muszą zostać przeniesione na późniejszy termin.


- Latanie w koszu balonu jest dla mnie stale czymś absolutnie wyjątkowym, niedostępnym dla wszystkich, zawierającym olbrzymi ładunek emocji i romantyzmu. Z drugiej strony wymaga ono od pilotów niezwykłych umiejętności, w tym jednej z najważniejszych – czytania wiatru.

Moja fascynacja lotnictwem zaczęła się bardzo dawno temu w dość banalny sposób – poprzez sklejanie plastikowych modeli samolotów, lektury książek o tematyce lotniczej podkręconej emocjami towarzyszącymi podczas uczestnictwa na pokazach lotniczych. Doświadczyłem pilotowania szybowca, a późniejsza współpraca z Siłami Powietrznych oraz Aeroklubem Polskim zaowocowała projektem „Podniebności”.

Fotografia jest pasją, która pozwala mi być blisko lotnictwa i związanych z nim nietuzinkowych ludzi. Dzięki ich wyrozumiałości mam przyjemność gościć w koszach balonów, starając się w możliwie najlepszy sposób nie przeszkadzać w locie, gdy moja głowa pochłonięta jest kadrowaniem, ustawianiem parametrów i naciskaniem spustu migawki. Nie zawsze bywa to łatwe, czy możliwe. Poza tym ciężar sprzętu też nie jest zaletą w ich oczach...

Większość z odbiorców niemal automatycznie oczekuje od fotografii przedstawiającej sport balonowy ferii oszałamiających barw. Ja postanowiłem spróbować zrealizować ten projekt troszkę pod prąd, tworząc swoje prace w swojej ulubionej technice czarno-białej. Ocenę czy jest to próba udana pozostawiam oczywiście widzom – mówi autor zdjęć.

Jakub Sagan tworzy głównie prace czarno-białe o szeroko pojętej tematyce humanistycznej, a także fotografie krajobrazowe. Współpracował z Biurem Prasowym Dowództwa Sił Powietrznych od 2010 roku, realizował m.in. serwis fotograficzny dla Radom Airshow 2011, 2013 oraz 2015 i inne projekty fotograficzne dla Sił Powietrznych. Jest twórcą projektów fotograficznych m.in.: dla Orkiestry Polskiego Radia, TVP Historia, Centrum Zdrowia Dziecka, Torów Wyścigów Konnych Służewiec, Polskiego Związku Rugby. Ma na koncie publikacje m.in. w Wysokich Obcasach, Rzeczpospolitej, Przeglądzie Lotniczym.

 

Prace Jakuba Sagana można było zobaczyć na jego indywidualnych wystawach:

  • 2014 r. „Rugby - kobieca twarz” w Lex Gallery, Plac Konstytucji w Warszawie,
  • 2015 r. „Podniebności” w Lex Gallery, Plac Konstytucji w Warszawie,
  • 2015 r. „Murderball” w Galerii Sztuki Ratusz w Legionowie,
  • 2016 r. „Wydobyć Marzenia” w Szybie Bończyk w Mysłowicach (wystawa połączona z aukcją charytatywną),
  • 2018 r. „Wspólny Cel – Wygrać” w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz w wielu innych wielu miejscach,
  • 2018 r. „Podniebności II” w Starej Prochowni w Warszawie, Instytucie Lotnictwa w Warszawie

oraz na wystawie zbiorowej Polskiego Stowarzyszenia Fotograficznego Ekwiwalenty pt.: „Ekwiwalenty” w Warszawie, w 19. Dzielnicy.


Prace autora w ramach projektu „Czytający z wiatru” zobaczyć można w albumie fotograficznym pod tą samą nazwą, a także na dedykowanej stronie internetowej www.czytajacyzwiatru.pl oraz na witrynach portali społecznościowych Facebook i Instagram. Ze względu na sytuację epidemiczną, cykl wystaw musiał zostać przeniesiony na późniejszy termin.