Cztery pory roku cyklu ICE Classic - ogłaszamy program tegorocznych koncertów

Strona główna » Imprezy Dodano: 2022-04-22

Włoskie zespoły specjalizujące się w wykonawstwie muzyki dawnej: Europa Galante pod batutą Fabia Biondiego i Il Giardino Armonico, który poprowadzi Giovanni Antonini, oraz Royal Philharmonic Orchestra, jedna z najlepszych orkiestr brytyjskich – czerwiec, sierpień i październik upłyną w tym roku pod znakiem kolejnych spektakularnych koncertów cyklu ICE Classic. Sprzedaż karnetów rusza już jutro – 22 kwietnia.

 

Po marcowej inauguracji tegorocznej serii koncertów ICE Classic przez Jana Lisieckiego i Sinfoniettę Cracovię serdecznie zapraszamy na trzy kolejne niezwykłe odsłony cyklu, które odbędą się w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego – mówi Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF. – Przyzwyczailiśmy już publiczność do tego, że zapraszamy do Krakowa najznakomitszych artystów naszych czasów; byli to do tej pory m.in. Aleksandra Kurzak, Philippe Jaroussky, Anne-Sophie Mutter, sir Simon Rattle i London Symphony Orchestra czy Philippe Herreweghe i Orchestre des Champs-Élysées. Nie mniej fascynująco przedstawiają się nadchodzące koncerty.

Na 15 czerwca jest zaplanowany wielki powrót do Krakowa wybitnego skrzypka i dyrygenta, ulubieńca krakowskiej publiczności Fabia Biondiego, który od instrumentu poprowadzi założony przez siebie zespół Europa Galante. Artyści wykonają program Głos natury – tytuł ten nawiązuje do modnego w baroku imitowania w twórczości kompozytorskiej dźwięków przyrody, co dawało nieraz zaskakujące i nadzwyczaj świeże efekty brzmieniowe. W programie znalazł się doskonale znany cykl koncertów skrzypcowych Antonia Vivaldiego Cztery pory roku oraz arie z dzieł Henry’ego Purcella i George’a Friderica Handla, których teksty nawiązują do tematu relacji człowieka z naturą. Partie solowe w ariach wykona znakomita węgierska sopranistka Emőke Baráth.

 

Podczas kolejnego koncertu również rządzić będą skrzypce i Antonio Vivaldi. 30 sierpnia w ICE Kraków zagra inny włoski zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej: Il Giardino Armonico, który poprowadzi jego kierownik artystyczny i wybitny dyrygent Giovanni Antonini, zaś w roli solistki wystąpi znakomita skrzypaczka Patricia Kopatchinskaja. Artystka znana jest ze świetnej techniki, wielkiej fantazji i niebanalnych pomysłów interpretacyjnych – wywołują one oburzenie wśród purystów, a zarazem budzą zachwyt słuchaczy otwartych na świeże i niekonwencjonalne idee. W programie znajdą się cztery wirtuozowskie koncerty skrzypcowe Antonia Vivaldiego, w tym te zatytułowane Burza morska i Wielki mogoł. Będą one przeplatane krótkimi utworami, które na zamówienie Kopatchinskiej napisali współcześni kompozytorzy włoscy: Aureliano Cattaneo, Stefano Gervasoni, Luca Francesconi i Simone Movio.

 

Na zamknięcie tegorocznego cyklu 10 października wystąpi Royal Philharmonic Orchestra, jedna z najlepszych orkiestr w Wielkiej Brytanii. Została założona w 1946 roku przez sir Thomasa Beechama, legendarnego dyrygenta i impresaria. O klasie tego zespołu świadczą niezliczone nagrania zarejestrowane pod batutą największych dyrygentów. Od 2021 roku szefem artystycznym orkiestry jest wybitny dyrygent Vasily Petrenko. Koncert otworzy I Symfonia D-dur „Klasyczna” Siergieja Prokofiewa, a więc jedno z dzieł, które zapoczątkowały w muzyce XX wieku nurt zwany neoklasycyzmem. Partię solową w lekkim i pogodnym Koncercie skrzypcowym g-moll Maxa Brucha wykona znakomity skrzypek Sergei Krylov, a wieczór zwieńczy wykonanie monumentalnej II Symfonii D-dur Jeana Sibeliusa. Należy ona do najwybitniejszych dzieł muzyki fińskiej i od momentu prawykonania w 1902 roku cieszy się niesłabnącą popularnością. Koncert miał zabrzmieć w ramach cyklu ICE Classic jeszcze w 2020 roku – wówczas plany te pokrzyżowała pandemia. Dziś wracamy do niego, nie zapominając, że za naszą wschodnią granicą Ukraina bohatersko walczy z rosyjską napaścią. Zaproszeni przez nas artyści wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec tej agresji. Jesteśmy przekonani, że ich zaangażowanie pozwoli z większą mocą zabrzmieć głosom sprzeciwu wobec rosyjskiego reżimu i zbrodniom jego oprawców. 

Już od 22 kwietnia od godziny 12.00 zapraszamy do zakupu karnetów na tegoroczny cykl – umożliwią one wybór najlepszych miejsc podczas wszystkich trzech koncertów!

 

Karnety w cenie od 150 do 330 złotych będą dostępne na portalu www.kbfbilety.krakow.pl, w sieci www.eventim.pl wraz z punktami sprzedaży na terenie całej Polski oraz w Miejskich Punktach Informacji Turystycznej InfoKraków.

Lista punktów InfoKraków: www.infokrakow.pl
 

Organizatorem koncertów ICE Classic są Miasto Kraków oraz KBF.

Źródło: kbf.krakow.pl