Centrum Kultury Agora we Wrocławiu zaprasza na Open Air Festival.

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2021-05-21

Centrum Kultury Agora we Wrocławiu zaprasza na Open Air Festival. Od 14 do 20 czerwca oraz od 12 do 18 zaprezentujemy niepowtarzalny cykl wydarzeń zawierający spektakularne pokazy najlepszych teatrów plenerowych z Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Oprócz tego przygotowaliśmy dla widzów rodzinne warsztaty scenograficzne, rezydencje artystyczne oraz konferencje poruszającą problem zmian klimatycznych.

Nasz pomysł na Open Air Festiwal zrodził się z potrzeby wykorzystania sztuki ulicznej i przestrzeni teatralnej do budowania świadomej i aktywnej sfery społecznej. Od samego początku przyświecała nam integracja międzynarodowa w Grupie Krajów Wyszehradzkich oraz tworzenie wspólnoty zaangażowanej w problem zmian klimatycznych ponad podziałami geograficznymi. Podczas dwóch kulminacyjnych weekendów festiwalu przybliżymy widzom  współczesny wyszehradzki folklor wzbogacony elementami sztuki cyrkowej i teatralnego widowiska plenerowego w nowoczesnym wydaniu, wspólnie stworzymy aktywną wspólnotę we wszystkich wymiarach wielkomiejskiej rzeczywistości.

W programie:

19.06 (sobota) godz. 16.00 Blurb / Social Salto (Węgry) / ul. Oławska obok Rynku

Blurb to wielkomiejska klaunada z akrobacjami na światowym poziomie, w której widzowie krzyczą ze śmiechu, gdy ochotnicy stają się współbohaterami one man show.  Imre Bernard to wybitny węgierski klaun uliczny. Występował w 14 krajach na 4 kontynentach.  Jego przedstawienia to przezabawne interakcje z widzami bazujące na gagach i popisach akrobatycznych.

19.06 (sobota) godz. 21.30 Exp(o)edice / Teatr V.O.S.A (Czechy) / Płyta Rynku

Exp(o)edice to najnowsza autorska produkcja czeskiej grupy V.O.S.A zrzeszającej najróżniejszych artystów niezależnych. Uliczne widowisko to barwne połączenie różnych teatralnych języków: gimnastyki artystycznej, akrobatyki z szarfami, cyrkowych sztuczek, interakcji z widzami, magii światła, pomysłowej charakteryzacji i kostiumów, ale także monumentalnych jeżdżących konstrukcji metalowych, czy ogromnych samonapędzających się kół.

20.06 (niedziela) godz. 21.30 Carmen Funebre/ Teatr Biuro Podróży (Polska)/ Płyta Rynku

Rozpoznawalny i ceniony polski Teatr Biuro Podróży zaprezentuje Carmen Funebre. Zbudowaną nielinearnie pieśń żałobną, inspirowaną konfliktami etnicznymi w Kotle Bałkańskim. Słowa ograniczone do minimum, przejmująca muzyka, brutalni zamaskowani oprawcy strzelający z biczów, falująca na wietrze postać śmierci, krzyże trawione ogniem, czy dusze ludzkie dosłownie odlatujące do nieba. Symbolika paraliżuje widownie pozostawiając ją z ogromną dawką niepokoju.

18.09 (sobota) godz. 20.00 Younak / Younak Circus (Słowacja) / parking przed CK Agora ul. Serbska 5a

Młoda międzydyscyplinarna grupa wzięła na warsztat kultową opowieść o słowackim Juraju Janosiku. Przedstawienie Younak powstało na styku teatru współczesnego, komedii dell’arte, cyrku i folkloru, w oderwaniu od historii i z ogromną dawką poczucia humoru. To familijne widowisko przepełnione zwrotami akcji, wspaniałymi akrobacjami, perfekcyjnymi popisami kuglarzy i żonglerów, z muzyką na żywo, tańcem nowoczesnym i postawioną na głowie słowacką ludowością.

Wydarzenia towarzyszące:

16.06 (środa) godz. 18.00 Teatr dla klimatu/ Dyskusja artystów festiwalu, rezydentów i aktywistów ekologii o sztuce zaangażowanej społecznie/ konferencja online YT CK Agora

14–20.06 (poniedziałek – piątek) godz. 17.00-19.00 Z Latającym Smokiem - scenograficzne warsztaty

Rodzinne/dzieci 7+ z opiekunem/ plener przed CK Agora/ zapisy:  Magdalena.sadek@ckagora.pl

12-18.09 (niedziela – sobota) godz. 10.00-17.00 Rezydencje artystyczne/ tygodniowa rezydencja dla kilkunastu młodych artystów z Krajów Wyszehradzkich. Podsumowanie twórczych działań wokół ochrony klimatu w  Performance / 18.09 (sobota) godz. 19.00/ plener przed CK Agora

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Grant Wyszehradzki z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej.

Szczegółowe informacje: www.openairfestival.com / FB Open Air Theatre Festival

 

Źródło: ckagora.pl