Współczesna gospodarka wymaga od pracowników dość dużej elastyczności, gotowości do zmian, umiejętności korzystania z najnowszych technologii i szybkości łączenia teorii z praktyką. Dużą rolę w sprawnym funkcjonowaniu rynku pracy odgrywają Cechy, której mają możliwość przygotowania kadr pod potrzeby pracodawców.
Od ponad stu lat Cech Rzemiosł Różnych w Radomiu kształci przyszłych rzemieślników. Cech to instytucja zrzeszająca pracodawców, w szczególności rzemieślników, która w istotny sposób przyczynia się do kształcenia dualnego w rzemiośle. Nauka zawodu ma na celu przygotowanie młodocianego do pracy w charakterze czeladnika i obejmuje praktyczną naukę zawodu, która jest organizowana u pracodawcy, oraz dokształcanie teoretyczne.
W 2022 i 2023 roku Cech Rzemiosł Różnych w Radomiu będzie realizował zadanie publiczne pt. ,, Rozwój i promocja kształcenia dualnego w Cechu Rzemiosł Różnych w Radomiu” w ramach Rządowego Programu Polski Inkubator Rzemiosła na lata 2021 – 2030.
W ramach programu realizowane będzie Zadanie pt „Rozwój i promocja kształcenia dualnego w rzemiośle”.
Zadanie ma na celu kształtowanie pozytywnego współczesnego wizerunku rzemiosła, promocję nauki zawodu, wsparcie osób zaangażowanych w kształcenie dualne w rzemiośle w umiejętności interpersonalne oraz promocję przedsiębiorczości.
Zaplanowane działania wynikają z potrzeby nastawienia absolwentów szkół podstawowych odnośnie wyboru ścieżek edukacji poprzez podniesienie prestiżu oferty nauki zawodu w rzemiośle oraz wsparcie osób zaangażowanych w kształcenie dualne w rzemiośle.
Na realizacji projektu zyska szeroka grupa odbiorców. Działania przewidziane w ofercie pozwolą zwiększyć zainteresowanie wśród uczniów modelem kształcenia dualnego. Edukację zawodową młodzieży należy traktować jako jeden z priorytetów dla rozwoju społeczno – gospodarczego, obok wykształconych menadżerów potrzebuje również wysoko wykwalifikowanych rzemieślników.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY