CAT & PASTE, czyli wystawa polskiego szablonu

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2020-10-23

Mural głośnego artysty Mariusza Warasa znanego jako M-city oraz zbiorowa wystawa „Cut&Paste. Polski Szablon 2020” wraz z towarzyszącymi jej spotkaniami – oto program Street Art Doping 2020.

 

W tym roku najważniejszy jest szablon. Zarówno mural pochodzącego z Gdańska artysty, czujnie komentującego rzeczywistość Mariusza Warasa działającego w przestrzeni publicznej jako M-city, jak i prace innych artystów prezentowane na wystawie „Cut&Paste. Polski Szablon 2020” w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni w Elektrowni Powiśle, będą stworzone tą techniką.

 

Szablon to bardzo stara technika malarska, licząca sobie nawet 30 tys. lat. Od dawna przy pomocy szablonów nanoszono napisy i oznaczenia, malowano znaki i szyldy. W czasie drugiej wojny światowej posługiwali się tą techniką żołnierze Małego Sabotażu, a po wojnie propaganda komunistyczna. Bez szablonu nie byłoby estetyki punk rockowego podziemia lat 80. W tej właśnie dekadzie graffiti szablonowe okazało się też idealnym medium rozprzestrzeniania idei dla młodzieżowych środowisk wolnościowych, antysystemowych i artystycznych. Po upadku komuny mury polskich miast pokryte były setkami i tysiącami odbić szablonów, które dziś nazwalibyśmy po prostu street artem. Tu właśnie tkwią korzenie współczesnej, polskiej sceny szablonowej, do dziś tworzą artyści, którzy swoją karierę zaczynali wtedy.

- Nielegalne graffiti szablonowe to małe, zwykle jednokolorowe, pozornie nieatrakcyjne obrazki, warto ich jednak szukać, warto obserwować, bo to prawdziwe perełki ulicznej sztuki – mówi SC Szyman, grafik i plakacista, twórca warszawskiej pracowni N22 i kurator wystawy „Cut&Paste. Polski Szablon 2020”. - Pełny precyzji potencjał szablonu ujawnia się jednak dopiero w studiu artysty. Takie właśnie prace zobaczymy na wystawie w Elektrowni Powiśle.

 

Na wystawie zobaczymy najnowsze prace Czarnobyla, Bartka Stypki, NeSpoon, Egona Fietke, Simpsona, Maniaca, Tank Patrola, Gu-Tang Clan oraz M-city.

 

Mural Mariusza Warasa powstanie przy ul. Strzeleckiej 5 na Pradze Północ. Z jednej strony artysta podejmie temat ważny historycznie dla okolicy, z drugiej będzie hołdem dla jego wielkiej pasji – rajdów aut terenowych.

 

- Od lat zapraszamy artystów na warszawską Pragę, widzimy że sztuka w przestrzeni publicznej nadaje jej właściwej tożsamości – mówi Przemek Dziubłowski z Fundacji Do Dzieła! – Cieszymy się tym bardziej z muralu M-city, bo jego prace znikają wraz z rozwojem miasta i w Warszawie próżno szukać dziś jego większych dzieł.

 

M-city, a właściwie Mariusz Waras (1978) jest dziś profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Obrazu i Street Artu na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów. Dyplom magisterski i doktorski obronił w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

M-city – który stał się niejako jego stylistyczną wizytówką, zapewnił mu stałe miejsce w panteonie światowych twórców street-artu. Prace od początku budował wokół estetyki miejskiej, wykorzystywał motywy architektoniczne, infrastruktury przemysłowej – w tym stoczniowej, środków transportu.

Styl, choć ewoluuje, pozostaje graficznie skromny i dosadny. Pośród początkowo zdehumanizowanych pejzaży i maszyn w produkcji i niszczeniu, zabawy nieograniczoną możliwością kompilacji w ciągle poszerzającym się leksykonie elementów, zaczęło się pojawiać miejsce na wypowiedzi dotyczące osobistych przemyśleń, manifestów, czasem przybierających formę lapidarnego komentarza na aktualne wydarzenia.

 

Organizatorem Street Art. Doping jest Fundacja Do Dzieła! Wydarzenie jest współfinansowane przez M. St. Warszawa.

 

Street Art Doping 2020

26-31.10

mural M-city I ul. Strzelecka 5


6.11, godz. 19

wernisaż „Cut&Paste. Polski Szablon 2020” – wystawa zbiorowa: M-City, Czarnobyl, Bartek Stypka, NeSpoon, Egon Fietke, Simpson, Maniac, Tank Patrol, Gu-Tang Clan, kurator SC Szyman
Elektrownia Powiśle

 

Wydarzenia towarzyszące wystawie w Elektrowni Powiśle:

 

  • 07.11, godz. 17

Spotkanie z Mariuszem Warasem aka M-city – prowadzi Marcin Krasny,

  • 18.11, godz. 19

Polski Szablon - wykład Marcina Rutkiewicza 

 

Źródło: Malgorzata Gawrys, Futura PR