Canaletto na ARTE.TV

Strona główna » Aktualności Dodano: 2022-06-24

Na bezpłatnej platformie streamingowej ARTE.tv pojawił się nowy film dokumentalny poruszający temat malarstwa Canaletto z okazji jego 300. urodzin. Przedstawia biografię i życie artystyczne malarza oraz podróż jego śladami z Wenecji przez Florencję do Drezna i wreszcie do Warszawy, której Stare Miasto, zniszczone w czasie II wojny światowej, zostało odbudowane według obrazów Canaletta.

Oto opis filmu:

Jego sceną i inspiracją było miasto. Kariera malarza Bernarda Belotta, bardziej znanego jako Canaletto, rozpoczęła się w osiemnastowiecznej Wenecji. Oddał jej hołd wielokrotnie portretując ją na wielkich, panoramicznych obrazach.

W tym roku Warszawa, Drezno i Wenecja świętują 300. rocznicę urodzin Canaletto. W twórczości włoskiego malarza realistyczne odwzorowanie miast jest dopracowane do perfekcji i osiąga swój tymczasowy szczyt: weduty Canaletta to pozornie fotograficznie wierne odwzorowania domów, ulic i placów. Artysta pełni rolę reżysera, oświetleniowca i scenografa w jednym, inscenizując żywe panoramy, jakby miasto było wielką sceną. Canaletto wykorzystuje przy tym wiele sztuczek perspektywicznych, których nauczył się od swojego wuja, znakomitego malarza wedutowego i scenicznego, w światowej stolicy opery: Wenecji.

Wielkoskalowe widoki miast Canaletta są pełne postaci i historii, tworząc fascynujący obraz starej, historycznej Europy, który głęboko zapadł w naszą zbiorową świadomość. Do dziś prace artysty napawają nas tęsknotą za miastem idealnym. Czy jednak obrazy Canaletta z Wenecji, Drezna i Warszawy są wiernymi obrazami europejskich miast, czy też same w sobie są fikcją?

Film można obejrzeć za darmo po linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/104477-000-A/canaletto-miasto-jako-scena/

Źródło: agencjafaceit.pl