Bytomski Festiwal Literacki dla dzieci i młodzieży "BECEK CZYTA".

Strona główna » Aktualności Dodano: 2022-10-07

13 - 16 października 2022

 „BYTOMSKI FESTIWAL LITERACKI  DLA DZIECI I MŁODZIEŻY. BECEK CZYTA.

 

4 dni festiwalowe

16 spotkań autorskich

9 warsztatów

4 spotkania z żywymi literackimi maskotkami m.in. z Kicią Kocią

3 wykłady

3 koncerty

2 wystawy

Z wielką przyjemnością zapraszamy do Bytomskiego Centrum Kultury na drugą edycję Bytomskiego Festiwalu Literackiego dla Dzieci  i Młodzieży. BECEK CZYTA, przygotowanego z myślą o dzieciach, nastolatkach i ich rodzicach. Do udziału w prawie 40 wydarzeniach zaprosiliśmy najlepszych polskich pisarzy, ilustratorów, grafików, fotografów, praktyków i specjalistów. Podczas 4 festiwalowych dni zapraszamy na spotkania autorskie, wystawy i warsztaty m.in. z : prof. Jerzym Bralczykiem, Maciejem Szymanowiczem, Agnieszką Ludwig-Słomczyńską,  Grzegorzem Kasdepke, Anną Kaźmierak, laureatkami  konkursu Literacka Podróż Hestii Roksaną Jędrzejewską -Wróbel i Katarzyną Ryrych oraz Anielą Cholewińską-Szkolik, Pawłem Beręsewiczem, Barbarą Supeł, Arturem Pacułą, a także bohaterami książek m.in. Stasiem i Jadzią Pętelką, Kicią Kocią, Panem Barnabą oraz Koziołkiem Matołkiem. W trakcie festiwalu odbędą się warsztaty edukacyjne dla rodziców oraz przyszłych rodziców, oraz wykłady dla bibliotekarzy i bibliotekarek bibliotek szkolnych. Będzie też lokalnie, bo po ślōnsku – spotkamy się z Rafałem Szymom tumaczem, pisorzem, popularyzatōrem ślōnskij mowy. Przekłodo na ślōnski tak literatura bez przikłod "Pippi Långstrump" oraz z Markiem Szołtyskiem autorem niezwykłych  „Bojek po śląsku”. Podczas literackich podróży zapoznamy się z zasadami dobrych manier bon ton, czyli savoir-vivre, o tym opowie Grzegorz Kasdepke, natomiast Agnieszka Ludwig – Słomczyńska przedstawi bohaterów serii  „ Oni zmienili świat” - poznamy bliżej Simonę Kossak, Mieczysława Bekkera i Ernesta Malinowskiego. Akcję literacką przeniesiemy również na boisko piłkarskie, podczas spotkania z Pawłem Beręsewiczem poznamy Filipa (ksywka Messi) i Marka (ksywka Ronaldo).  Tegorocznej edycji Festiwalu  towarzyszyć będzie wystawa wybitnego czeskiego fotografika, pedagoga Jindřicha Štreita profesora Instytutu Twórczej Fotografii Śląskiego Uniwersytetu w Opavie, uznawanego za jednego z najważniejszych czeskich dokumentalistów. Wystawa DZIECI WSI, to fenomenalne czarno-białe zdjęcia, które weszły do kanonu nie tylko czeskiej ale i światowej kultury. Kolejną wystawą, na którą zapraszamy to MARZENIA KRASNOLUDKÓW, autorstwa Macieja Szymanowicza. Zabierzemy Was w podróż po domu, w którym trawnik marzy o prysznicu, poznacie samosprzatające się klocki,  zobaczycie w jakich pozycjach najlepiej się marzy i w ogóle wszystko Was na tej wystawie zaskoczy, bo to wystawa o MARZENIACH i o KRASNOLUDKACH, które mieszkają w szufladach i tam schowane również bujają w obłokach (wystawa dostępna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu).

Uroczystego otwarcia festiwalu dokona znakomity gość, o którym napisać autorytet, to nic nie napisać. 13 października o godz. 17:30 festiwal zainauguruje, nie kto inny jak prof. Jerzy Bralczyk.

To tylko część z atrakcji jakie przygotowało Bytomskie Centrum Kultury w ramach Bytomskiego Festiwalu Literackiego dla Dzieci  i Młodzieży BECEK CZYTA, Szczegółowy program znajduje się na stronie  www.becek.pl/becek_czyta , przesyłamy również plakat wydarzenia.

Będzie nam niezmiernie miło jak udostępnią Państwo informację o Festiwalu w swoich kanałach
i przyczynią się do propagowania czytelnictwa.

Zapraszamy na Festiwal

Źródło: becek.pl