Bulbes - festiwal ziemniaka w Centrum Kultury Jidysz

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2022-10-21

W dniach 21-23 października w Centrum Kultury Jidysz przy ul. Andersa 15 odbędzie się festiwal poświęcony ziemniakowi w kulturze żydowskiej i polskiej, podczas którego prozaiczna bulwa posłuży jako inspiracja dla najróżniejszych działań artystycznych.

 

BULBES to festiwal pełen międzykulturowych wydarzeń połączonych motywem ziemniaka (w języku jidysz „di bulbe”) prezentowanego z różnych (nie tylko kulinarnych!) perspektyw, a przede wszystkim - obrazującego przenikanie się tradycji polskiej i żydowskiej. Impreza skierowana jest do wszystkich grup wiekowych, bez względu na wcześniejszą znajomość kultury żydowskiej tak, by mogła ona służyć jako przestrzeń do międzypokoleniowych spotkań oraz okazji do poszerzania wiedzy.

 

Festiwal zainauguruje prezentacja gości z Laboratorium Zasobów Genowych, która – nakreślając tło historyczne obecności ziemniaka na ziemiach polskich – wprowadzi nas w tematykę wydarzeń. Tuż potem świeżo nabytą wiedzę naukową będzie można wykorzystać podczas warsztatów artystycznych z obserwacji ziemniaka – zbadane pod mikroskopem i lupą bulwy posłużą jako inspiracja do tworzenia dzieł sztuki! Okazją do dalszych kreatywnych działań będą sobotnie eksperymentalne warsztaty z tworzenia zinów oraz niedzielne warsztaty malarskie dla nieprofesjonalistów, skupiające się na eksploracji bogactwa kartoflanej faktury. Nie zabraknie także oczywiście kulinariów – w sobotnie popołudnie dorośli będą mieli okazję odkryć na nowo zapomniane odmiany ziemniaków we własnoręcznie przygotowanych potrawach, w niedzielę zaś przyjdzie czas na kuchenne warsztaty dla najmłodszych! Festiwalowe wieczory będą z kolei gratką dla melomanów: zainauguruje je Uziemienie, performatywne słuchowisko, które za pomocą dźwięków syntezatora i ludzkich głosów oraz ruchu obiektów wysnuje poetyckie żydowskie historie, a następnie na scenę wkroczy DJ z elektryczno-ziemniaczanym setem muzycznym. Niedzielny wieczór wypełni dalsza część opowieści o ziemniaku w kulturze, którą przybliży nam podróż przez motywy literatury żydowskiej zilustrowane prezentowanymi na żywo piosenkami w języku jidysz. Całość festiwalu zwieńczy wspólna szalona zabawa podczas niezwykłego koncertu granego w całości na... warzywach. Zapraszamy!

 

Szczegółowy program na Facebooku wydarzenia:

BULBES בולבעס - FESTIWAL ZIEMNIAKA | Facebook

 

Źródło: teatr-zydowski.art.pl