Budowlane perły

Strona główna » Ciekawe miejsca Dodano: 2012-11-16

29 maja została rozstrzygnięta XXII edycja konkursu Budowa Roku organizowanego przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa we współpracy z Ministerstwem Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego. W tym roku konkursowe nagrody I, II i III stopnia przyznano w dziesięciu kategoriach, ponadto trzy obiekty wyróżniono Dyplomami uznania.

Laureatami Nagrody I Stopnia zostało 15 obiektów z całego kraju, którym jednocześnie przyznano tytuł „Budowa Roku 2011”. W tej grupie znalazło się osiedle „Nad Wilgą” w Krakowie – nowoczesny kompleks mieszkaniowy, w którego obrębie mieszczą się: duży teren rekreacyjno-wypoczynkowy z ogródkiem jordanowskim dla dzieci, a także boiska do siatkówki lub tenisa. Nagrodę za realizację tego zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych odebrał generalny wykonawca – Budimex SA, a także inwestor – Budimex Nieruchomości. W grupie inwestycji docenionych Nagrodą I Stopnia znalazły się ponadto budynek „Prosta Tower” w Warszawie, a także Centrum Komputerowe (Centrum Informatyki) AGH (nowoczesny budynek dydaktyczny, składający się z siedmiu oddalonych od siebie części). Wykonawcą tej inwestycji był Mostostal Warszawa SA, a prace budowlane trwały 27 miesięcy. W tej samej kategorii („Budynki nauki i kultury”) nagrodzono nową siedzibę Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Najwyższe nagrody w konkursie przypadły kilku inwestycjom, które realizowane były przed Euro 2012. Kapituła wyróżniła m.in. odcinek II autostrady A2 Nowy Tomyśl-Świecko, liczący niespełna 106 km, a zarazem będący najdłuższym odcinkiem autostradowym w Polsce z nawierzchnią betonową; drugi terminal pasażerski Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku; a także tamtejszy Stadion PGE Arena mieszczący się przy ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1. Nagrodę I Stopnia zdobyły też Most Rędziński prowadzący przez rzekę Odrę wraz z estakadami dojazdowymi w ciągu Autostradowej Obwodnicy Wrocławia A8.

W konkursie przyznano 25 Nagród II Stopnia. Liczną reprezentację w tej grupie stanowiły budynki mieszkalne m.in. „Zaczarowany Młyn” w Krakowie przy ul. Jana Kaczary 9, którego głównym wykonawcą i inwestorem było przedsiębiorstwo DOM-BUD M. Szaflarski. W konkursie doceniono również I etap budowy zespołu budynków wielorodzinnych w rejonie ulic Siennej i Kolejowej w Warszawie, w tym przypadku głównym wykonawcą było przedsiębiorstwo Budimex SA, a także budynki osiedla mieszkalnego „Nadmorski Dwór” w Gdańsku. Poza tym wśród obiektów, którym przyznano Nagrodę II Stopnia znalazły się takie budynki jak: Drukarnia Skleniarz w Krakowie, Swissmed Centrum Zdrowia w Warszawie, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach.