6543210

Bolesław Utkin Kompozycje - Wystawa w olsztyńskim BWA

Strona główna » Aktualności Dodano: 2021-03-15

czas trwania wystawy: 18.03. - 18.04.2021 | sala kameralna
organizator: BWA Galeria Sztuki w Olsztynie           www.bwa.olsztyn.pl
 

Wystawa w olsztyńskim BWA przypomina sylwetkę Bolesława Utkina, prezentując liczny zestaw jego malarskich prac kompozycyjnych. Obrazy tego ciekawego artysty, które będzie można obejrzeć w Galerii Sztuki BWA pochodzą z kolekcji prywatnych.

Bolesław Utkin urodził się w 1913 r. w Moskwie, zmarł w Warszawie w 1993 r. Zajmował się malarstwem sztalugowym, ściennym, projektowaniem i dekoracją wnętrz. Od roku 1914 związany był z Łodzią. Tu w 1932 r. ukończył Zawodową Szkołę Graficzną, gdzie poznał Władysława Strzemińskiego.  W latach 1945-1950 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych
w Łodzi, gdzie otrzymał w 1950 r. dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz kierowanym przez Ludwika Tyrowicza i Władysława Strzemińskiego. Współpracował z Katarzyną Kobro i Strzemińskim przy realizacji i ekspozycji ich prac, także przy tworzeniu sali neoplastycznej według projektu Strzemińskiego w Muzeum Sztuki w Łodzi. Po studiach pracował jako nauczyciel rysunku, od roku 1955 zajmował się projektowaniem wnętrz, pisywał artykuły do czasopism artystycznych. Współpracował przy rekonstrukcji Sali Neoplastycznej autorstwa Strzemińskiego w Muzeum Sztuki w Łodzi w latach 60., a także przy rekonstrukcji rzeźb Katarzyny Kobro w latach 70. XX wieku, zaprojektował też II salę neoplastyczną dla łódzkiego Muzeum Sztuki.

Artysta związany z awangardowym środowiskiem łódzkim. W swojej twórczości odwoływał się do tradycji konstruktywistycznej, wypracowanej przez Malewicza, Rodczenkę, Tatlina. Jego twórczość cechują rygor, zgeometryzowane formy, czyste barwy. Malował cykle obrazów: w latach 1930-1949 były to pejzaże, później kompozycje geometryczne, a także cykle zatytułowane Kości, Morze, Miasto.

Twórczość artysty prezentowana była m.in. w Warszawie (Galeria Zachęta, 1978) oraz w Łodzi (BWA, 1983). Liczne jego prace znajdują się w Muzeum Sztuki w Łodzi.

O swoim malarstwie tak mówił w jednym z wywiadów (Dziennik Łódzki z 5.01.1989): „Koncepcję czerpię zarówno ze świata techniki i geometrii jak i z natury dostarczającej bogactwo i różnorodność zjawisk. Nawiązuję do dwóch równoległych tendencji w sztuce: geometryzowania kształtów oraz stosowania linii płynnej, biologicznej...”.

Źródło: bwa.olsztyn.pl