Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie zaprasza na „Majówkę ze sztuką”.

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2021-04-30

Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie zaprasza na „Majówkę ze sztuką”. 
W naszej galerii można obejrzeć następujące wystawy:

 

Wystawa: Bogdan Biernat – Człowiek, artysta, pedagog
Termin wystawy: 16 kwietnia – 12 maja 2021 r.

Bogdan Biernat (1953-2013). Pochodzący z Rymanowa artysta, rzeźbiarz, nauczyciel. Był absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu po ukończeniu którego kontynuował artystyczną edukację na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem obronił w pracowni Mariana Koniecznego w roku 1979. Zawodowo związany był z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym (późniejsze PLSP w Krośnie). W „plastyku” dał się poznać jako uwielbiany profesor, niezwykle zaangażowany w swoją pracę, serdeczny, empatyczny, kochający swoich uczniów mentor. Prace Bogdana Biernata nie są obliczone na osiąganie efektów spektakularnych. Nie jest to w żadnym razie sztuka nachalna i  czyniąca zbyteczny hałas. Twórczość artysty adresowana jest do odbiorcy świadomego. Odbiorcy, który w cichej kontemplacji potrafi dostrzec ich wyjątkowy, niebanalny charakter i plastyczny wyraz.

Grzegorz Stefański

 

 

„Podkarpackie ślady Cybisów”. Hanna Rudzka-Cybisowa, Jan Cybis w Wiśniowej. 
Termin wystawy: 23 kwietnia – 12 maja 2021 r.

 

Hanna Rudzka-Cybisowa i Jan Cybis wpłynęli na koloryt podkarpackiego krajobrazu, również ten artystyczny, a w szczególności ten malarski, który można oglądać w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie na wystawie.

Miejscowość Wiśniowa – tamtejsze twórcze otoczenie i atmosfera – możliwość obcowania z naturą i innymi artystami, wpływała na swobodę ekspresji artystycznej goszczących tam twórców.

Dwór Mycielskich w Wiśniowej stał się kolonią artystyczną, a nie raz i twórczym azylem dla wielu malarzy, którzy spędzali tam zwłaszcza letnie sezony, oddając na płótnach okoliczne plenery.

Do tego twórczego miejsca na podkarpaciu przylgnęło miano „wiśniowskiego Barbizon”, na wzór powstałej 100 lat wcześniej kolonii artystycznej we francuskiej miejscowości Barbizon, od której swe miano zyskał kierunek artystyczny „barbizończycy”, cechujący się nowym, a ówcześnie wręcz rewolucyjnym podejściem do malarstwa pejzażowego.

Do „wiśniowskiego Barbizon” zawitali tacy artyści, w okresie Młodej Polski: Józef Mehoffer, Jacek Malczewski czy Tadeusz Stryjeński, a w latach 30. XX wieku: Hanna Rudzka-Cybisowa i Jan Cybis, a także Józef Czapski, Tytus Czyżewski, Leon Chwistek czy Zbigniew Pronaszko, najwybitniejsi polscy twórcy awangardowi dwudziestolecia międzywojennego.

 

Hanna Rudzka-Cybisowa (1897-1988)

Artystka zajmuje jedno z najwyższych miejsc w historii polskiego malarstwa. Miejsce z całą pewnością jej należne. Podobnie jak pozostali kapiści, artystka wychodząc z założeń postimpresjonizmu stopniowo sformułowała swój własny, indywidualny charakter, rozwijając i transponując odległą tradycję na nowoczesny język malarstwa. W opublikowanym w Los Angeles wydawnictwie „Women in Art” (1977), Hanna Rudzka-Cybisowa uznana została za jedną z najwybitniejszych kobiet w sztuce światowej.

 

Jan Cybis (1897-1972)

W panteonie polskich artystów zapisał się jako osobowość jedna z największych. Dziś najpiękniejszym pomnikiem, jaki wystawiła mu potomność jest fakt, iż ustanowiona w 1973 r. nagroda im. Jana Cybisa w dziedzinie malarstwa uznawana jest za jedno z najbardziej cenionych wyróżnień. Głównym źródłem inspiracji i fascynacji Jana Cybisa było malarstwo kolorystyczne wszystkich epok.

 

Katarzyna Solińska/Grzegorz Stefański

 

 

Wystawa: Jakub Kaska – Urobek
Termin wystawy: 30 kwietnia – 30 maja 2021 r.
Wernisaż wystawy: 7 maja 2021 r., godzina 18:00; na żywo oraz z transmisją online na Facebooku BWA

Jakub Kaska to artysta eksplorujący nieograniczone złoża potencjału różnorodnych historycznych technik fotograficznych i materiałów - mokrego kolodionu na szkle, ambrotypii, tradycyjnej kliszy fotograficznej, czy błon rentgenowskich. 

Artysta prezentując swoją pierwszą przekrojową wystawę - swój Urobek - wydobywa z głębi swej pracowni bogate pokłady tematów, formatów i fascynacji, dzieląc się zarazem bardzo osobistym świadectwem procesu pracy, świadectwem twórczej ewolucji artystycznej, skonfrontowanej z ewolucją technik fotograficznych.

Wystawa jest wyprawą na drugą stronę lustra, odbiciem świata w obiektywie, jego portretem (łac. protrahere – wyjawiać, wydobywać na światło dzienne), będącym jednocześnie pogłębionym autoportretem Jakuba Kaski, procesem wyjawiania i dostrzegania samego siebie w tworzonych fotografiach, procesem wydobywania na światło dzienne „urobku” włożonej pracy, będącego integralną częścią i odzwierciedleniem dorobku artystycznego.

Katarzyna Solińska

 

Źródło: www.bwakrosno.pl