Barbórka w Muzeum Śląskim 4.12.2021

Strona główna » Aktualności Dodano: 2021-12-03

Barbórka w Muzeum Śląskim

Znajdujące się na terenie byłej kopalni węgla kamiennego Muzeum Śląskie w szczególny sposób ukazuje swoją więź z historią i tradycją regionu, proponując udział w licznych wydarzeniach tematycznych. Dokładnie w dniu św. Barbary – w sobotę, 4 grudnia – w głównym gmachu muzealnym przy ul. Dobrowolskiego 1 w Katowicach odbędą się specjalne oprowadzania, warsztaty i koncerty związane z tradycjami górniczymi, śląskimi obyczajami oraz patronką dnia.

O godz. 11.00 Muzeum zaprasza na warsztaty plastyczne na przykładzie prac z Galerii śląskiej sztuki sakralnej – jednej z muzealnych wystaw stałych. Zajęcia inspirowane postacią św. Barbary odbędą się w ramach cyklu Bardzo młoda pracownia i są przeznaczone dla dzieci w wieku 6–9 lat wraz z opiekunami.

O 14.00 będzie można natomiast wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim w przestrzeni kolejnej z głównych ekspozycji – Galerii plastyki nieprofesjonalnej. Jego tytuł to: Patronka i (nie)święta. Opowieść o Świętej Barbarze według malarzy nieprofesjonalnych.

Odbędą się tego dnia także specjalne wydarzenia muzyczne: o 15.05 – godzinny koncert Orkiestry Dętej Katowice-Kleofas, a tuż przed nim – o 14.45 – piętnastominutowy występ Muzealnego Chóru Społecznego. Oba będą miały miejsce w ogólnodostępnym holu głównego budynku muzealnego na poziomie -2. Warto choć na chwilę przyjść na ten występ, by poczuć wyjątkowego ducha Barbórki, ponieważ będzie można wówczas usłyszeć wiązankę okolicznościowych melodii górniczych.

Świąteczny dzień będzie też idealną okazją do zwiedzenia wystaw stałych muzeum w ramach proponowanych ścieżek tematycznych. Oprowadzania po wystawach stałych ścieżką Skond my som odbędą się o godz. 11.00 i 16.00 a po terenie zewnętrznym – ścieżką Byzuch u Ferdynanda o godz. 12.30.

 

 

Program Barbórki w Muzeum Śląskim:

11.00 – Bardzo młoda pracownia / warsztaty dla dzieci w wieku 6–9 lat

11.00 i 16.00 – Skond my som? / zwiedzanie muzeum z przewodnikiem

12.30 – Byzuch u Ferdynanda / zwiedzanie muzeum z przewodnikiem

14.00 – Patronka i (nie)święta. Opowieść o św. Barbarze według malarzy nieprofesjonalnych / oprowadzanie autorskie

14.45 – koncert Muzealnego Chóru Społecznego

15.05 – koncert Orkiestry Dętej Katowice-Kleofas

Źródło: muzeumslaskie.pl