Audiobook Premiera „Rambo. Pierwsza krew”

Strona główna » Aktualności Dodano: 2021-02-02

Seria audiobooków Davida Morrella, wydana przez Storytel, to oryginalna wersja kultowego filmu o weteranie z Wietnamu, która na pewno was zaskoczy.

Premiera „Rambo. Pierwsza krew” 2 lutego.

Rambo stał się jedną z najbardziej popularnych postaci filmowych w historii kina. Niewielu jednak wie, że pierwowzór literacki dość mocno różni się od ekranizacji. Dzięki trzyczęściowej serii audiobooków zrealizowanej przez Storytel, będziemy mogli poznać Rambo w pierwotnej odsłonie - kładącej nacisk na dramat jednostki, polaryzację społeczeństwa i antywojenne przesłanie.  W klimat tych dreszczowców wprowadzi słuchaczy głos Leszka Lichoty. 

Rambo – skomplikowany, miotany sprzecznościami, prześladowany i często błędnie rozumiany outsider, uwikłany w konflikt ze stróżem prawa. Dziś nazwisko głównego bohatera jest już częścią języka codziennego, a sam heros stanowi ważny element ogólnoświatowej popkultury. Nie da się ukryć, że jego wizerunek nierozerwalnie związany jest z wcielającym się w tę postać Sylvestrem Stallone. Zanim jednak filmy rozpropagowały sylwetkę niezwyciężonego wojownika,, powstał książkowy bestseller, który jak się okazuje, różnił się w dużej mierze od kina akcji. 

David Morrell jest światowej sławy autorem powieści sensacyjnych, wielokrotnie nagradzanym za swoje literackie dokonania. Jego 32 dotąd wydane książki sprzedały się w ponad 18 milionach egzemplarzy na całym świecie i zostały przetłumaczone na ponad 22 języki. „Rambo. Pierwsza krew” to jego debiutancka powieść, zainspirowana ówczesnymi nastrojami w Stanach Zjednoczonych związanymi z wojną wietnamską oraz wydarzeniami, które Morrell śledził w mediach. To także próba zwrócenia uwagi na zespół stresu pourazowego, którego doświadczali żołnierze w zderzeniu z codziennym życiem. Niezrozumienie, bezradność i wyobcowanie uniemożliwiały im funkcjonowanie w normalnej rzeczywistości.

Pierwszy audiobook z tego cyklu, który pojawi się w Storytel, koncentruje się na rywalizacji dwóch weteranów wojennych. Powracający właśnie z Wietnamu Rambo staje się zwierzyną łowną dla starszego od niego bohatera z Korei – szeryfa Willa Teasle’a. Pojedynek byłych żołnierzy jest wojną pokoleniową, ukazującą dwie różne mentalności i odmienne spojrzenia na świat. „Rambo. Pierwsza krew” miała być powieścią pacyfistyczną, niosącą przesłanie: wojna zawsze prowadzi do klęski. Problematyka polaryzacji społeczeństwa, mając na uwadze nawet obecnie panujące nastroje społeczne, jawi się jako ponadczasowa.

Pierwsza część serii książek, wydana w 1972 roku, ma zupełnie inne zakończenie niż jej kinowa adaptacja wypuszczona 10 lat później. Wytwórnia filmowa zmieniła je zostawiając sobie furtkę dla ewentualnych kontynuacji. Finał powieści z pewnością będzie wielkim zaskoczeniem dla tych, którzy historię komandosa znali jedynie z obrazów kinowych. W ślad za pierwszą produkcją powstały dwie kolejne. W nich także pojawia się kwestia różnic filmowych wersji i pierwowzorów Davida Morrella. W swoich książkach autor nie tylko wzbogaca fabułę o psychologiczne i charakterologiczne aspekty, które w filmach potraktowane zostały po macoszemu, ale też nie utożsamia się z przesłaniem zawartym w treści. Jak sam twierdzi, sequele są zaprzeczeniem myśli przewodniej jego pierwszej powieści. Zamiast działać przeciwko podziałom, takowe tworzą.

Storytel w trzyczęściowej serii, czytanej przez Leszka Lichotę, przedstawia autorskie spojrzenie Davida Morrella na postać Johna Rambo. W wersji literackiej bohater kina akcji ma zdecydowanie więcej głębi niż w naszpikowanych efektami specjalnymi produkcjach kinowych. 

Leszka Lichotę, cenionego polskiego aktora filmowego, serialowego oraz teatralnego, widzowie znają ze świetnych seriali sensacyjno-kryminalnych, takich jak „Wataha” oraz „Pułapka”, obyczajowych – „Prawo Agaty”, „Na Wspólnej” oraz filmów „Boże Ciało”, „Świadek Koronny” czy „Miłość jest wszystkim”. Na planie trailera aktor odpowiedział na kilka pytań. 

Jak wspomina pracę nad audiobookiem? 

 

Jakie wrażenie zrobiła na nim literacka wersja „Rambo”? 

Czy Rambo to jeden z bohaterów jego dzieciństwa?

 

W  trailerze promującym serię audiobooków, aktor wcielił się w postać pisarza - Davida Morrella. Autor i reżyser zwiastuna, Jakub Barzak, Dyrektor Marketingu Storytel, przybliża swoją koncepcję scenariusza, która ma skupić uwagę słuchaczy na pierwotnej, literackiej wersji: “Rambo to ikona, kojarzona głównie z wizerunkiem twardziela Sylvestra Stallone czy wszechobecną rozpierduchą, strzelaniną i latającymi nożami. Niewątpliwie jest to efekt produkcji filmowych, których sam, jak młody człowiek byłem fanem. Taki obraz Rambo został w nas utrwalony. Powieść natomiast odkrywa bardzo interesujące, ale i mocno dramatyczne studium postaci. Pozwala nam się zagłębić w tragizm całej sytuacji, która prowadzi nas do zgoła innego zakończenia historii jaką znamy z filmu. Dlatego nie chciałem dotykać ikony, mierzyć się z wizerunkiem silnie ustanowionym, a zaprosić i zainteresować słuchacza wykorzystując słowa autora Davida Morrella, którego zagrał w trailerze Leszek Lichota, czytający całą powieść w Storytel”. 

 

Zwiastun zrealizował dom produkcyjny Don’t Panic Production. Za pomysł, kreację i reżyserię odpowiada Jakub Barzak. Autorem zdjęć jest Maciej Twardowski, a ilustracje stworzył Piotr Rosner.

Premiera audiobooka „Rambo. Pierwsza krew” 2 lutego w Storytel. Kolejne części  „Rambo. Pierwsza krew tom 2” i „Rambo. Pierwsza krew tom 3” również ukażą się w lutym.