ANTOLOGIA "KOŃCA ŚWIATA NIE BĘDZIE”. Spotkanie autorskie ze Stanisławem Bielskim.

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2024-02-22

Data i miejsce:

24 luty 2024 godz. 18.30
Parafia Greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego,
plac Nankiera 15, Wrocław

Bilety:

Wstęp wolny

 

24 luty 2024 godz. 18.30
Parafia Greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego
Spotkanie autorskie ze Stanisławem Bielskim poprowadzi Anna Ursulenko

 

Antologia „Końca świata nie będzie” składa się z dwudziestu czterech odrębnych głosów poetek i poetów ukraińskich. Ich rzeczywistość od lutego 2022 roku jest brutalnie niszczona przez zmasowane ataki rakietowe, świszczącą nad głowami ostrą amunicję i widok porzuconych na ulicach ciał. Suma tych osobistych doświadczeń jest świadectwem okrutnych zbrodni, jakich wciąż dopuszcza się barbarzyński najeźdźca. Ukraińcy uczą się, jak przeżyć w skrajnie beznadziejnych warunkach. W betonowych schronach. Bez dostaw prądu i ciepła. Każdego dnia starają się ocalić godność i człowieczeństwo. Nie poddają się. Walczą. Nie tylko na froncie, przy szpitalnych łóżkach czy organizacji pomocy humanitarnej, ale również, jak zebrani w antologii autorzy, czyniąc zapiski z codzienności.

Wspólnym mianownikiem wierszy ukraińskich poetek i poetów zebranych w antologii „Końca świata nie będzie” są emocje. Nie przechodźmy obok nich obojętnie. Zagłębmy się w świat uczuć naznaczony piętnem wojny, który stworzyli artyści, by zainspirować nas do zrozumienia, akceptacji i współodczuwania tragicznych losów naszych Sióstr i Braci z Ukrainy.

Stanisław Bielski (ur. 1976 r. w Dniepropietrowsku) – poeta, wydawca, tłumacz współczesnej poezji ukraińskiej, powieściopisarz. Pracuje jako programista. Mieszka w Kijowie i Dnieprze. Autor jedenastu tomików poetyckich oraz licznych publikacji w periodykach i antologiach. Oddzielne wiersze tłumaczono na język angielski, polski, czeski, hebrajski, hiszpański, francuski, niemiecki, bułgarski, grecki, włoski. Wydał tomiki wierszy z przekładami Ostapa Sływińskiego, Wasyla Machno, Ołeha Kocarewa, Serhija Żadana, Ołesia Barliha. Kurator serii tomików poetyckich Tonkije linii (Dniepr).

Antologię będzie można nabyć od godz. 18.00 przy wejściu do cerkwi.
Książkę można zamówić również w sklepie internetowym: www.sklep.okis.pl. Cena: 60,00 zł + koszt wysyłki.

 

Źródło: okis.pl