Andrzej Dąbrowski - „My Way - Bądź wierny sobie”

Strona główna » Aktualności Dodano: 2021-08-02

Andrzej DĄBROWSKI

z towarzyszeniem

Piotr Baron QUINTET oraz Polskiej Orkiestry SINFONIA IUVENTUS

„My Way – Bądź wierny sobie”

Czy warto nagrywać znane piosenki?

 

Odpowiedź na zadane wyżej pytanie usłyszymy 30 lipca 2021 roku w stacjach radiowych, Internecie oraz na kanałach cyfrowych.

 

„Comme d'habitude” to tytuł utworu, który w roku 1967 współtworzył i nagrał Claude François. Rok później angielski tekst do piosenki napisał Paul Anka, zatytułował swoją wersję „My Way” i do zaśpiewania (nim sam to zrobił) namówił Franka Sinatrę. Co było dalej – wiadomo!

 

Antoni Libera – pisarz, redaktor, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki – tekstem Paula Anki zachwycił się, po swojemu, niedawno i postanowił stworzyć własny polski przekład. Choć wielu (i to nie byle jakich) twórców zrobiło to przed nim, wersja Libery ujmuje poetycką wiernością oryginałowi.

Tłumaczenie Libery trafiło do Piotra Barona – saksofonisty, kompozytora, aranżera, człowieka wszechstronnie muzycznie uzdolnionego i wykształconego, także pedagoga i… dyrektora – który bez wahania zaproponował tłumaczowi, jak jego piękny tekst włożyć w ramy muzyczne.

 

Obaj panowie, nie bez trudu, namówili do zaśpiewania tej wersji Andrzeja Dąbrowskiego – kierowcę rajdowego, fotografika, dziennikarza, kompozytora, perkusistę, ale przede wszystkim wokalistę i piosenkarza – który wymawiając się swoim wiekiem (83 lata) przez chwilę oponował. Daj każdemu, żeby w tym wieku był w takiej formie i formie wokalnej przede wszystkim!

 

Piotr Baron, dzięki hojności Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS (którego eksperci uznali, że zdecydowanie warto tekst Antoniego Libery umuzycznić), pozyskał oryginalną, transkrybowaną na współczesny skład aranżację, której używał Frank Sinatra. Tę wzbogacił o sekcję rytmiczną i kilka instrumentów jazzowych.

 

Tadeusz Mieczkowski – jeden z naszych najwybitniejszych i najbardziej uniwersalnych współczesnych reżyserów dźwięku – pięknie nagrał w studiach Polskiego Radia głos Andrzeja Dąbrowskiego oraz dźwięki instrumentów Piotr Baron QUINTET (Piotr Baron, Robert Majewski, Michał Tokaj, Maciej Adamczak, Łukasz Żyta) i Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, pod batutą Marka Wroniszewskiego, a następnie, we współpracy z Piotrem Baronem, nagranie wyprodukował muzycznie.

 

Agencja Muzyczna Polskiego Radia natychmiast podjęła się wydania tak powstałego utworu. Skoro otrzymujemy wyjątkową wersję piosenki, którą w wykonaniu Sinatry i wielu innych wokalistów zna świat, a w Polsce zaśpiewał już (z różnymi polskimi tekstami) niejeden wielki, to nie ma nawet mowy o chwili zastanowienia!

Źródło: polskieradio.pl