„Statek Robinsona” Muzeum Architektury we Wrocławiu

Strona główna » Aktualności Dodano: 2019-06-04

„Statek Robinsona”

Muzeum Architektury we Wrocławiu

ul. Bernardyńska 5

Wystawa czynna do 28.07.2019


 

 

Uratować się dzięki sztuce

 

190 prac 55 artystów i jeden z największych pokazów sztuki figuratywnej Europy Środkowo-Wschodniej. Otwarta w przestrzeniach Muzeum Architektury wystawa „Statek Robinsona” ma swoją monumentalnością odpowiadać na ważkie pytania o sens życia, rolę sztuki współczesnej i wspólnotę artystyczną twórców Europy Środkowej. Na wystawie znajdują się dzieła artystów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier (pełna lista artystów poniżej).

To z założenia głównie sztuka przedstawieniowa; taka, która swoimi nawiązaniami do świata realnego ma coś mówić o rzeczywistości, na swój sposób ją interpretować.

 

Dlaczego właśnie ten nurt i artyści z tych krajów?

Jak mówi kurator wystawy Mirosław Jasiński, dyrektor Galerii Miejskiej we Wrocławiu, podstawę wystawy „Statek Robinsona” stanowi świadomie wybrana sztuka przedstawieniowa, bo dziś „odwołuje się ona do najróżniejszych wzorców stylistycznych, czerpie z najróżniejszych przekonań, światopoglądów i hierarchii wartości. Choć mawia się, że sztuka jest ponadczasowa, to w sposób oczywisty realizowana i wystawiana na pokaz jest w konkretnym czasie, w swoistym momencie rozwoju sztuki, jako całości, w konkretnym kształcie kultury, niosąc z sobą zarówno bagaż doświadczeń indywidualnych, jak i zbiorowych. W tym kontekście interesujące wydało mi się, zwłaszcza uwzględniając doświadczenia ostatnich kilkudziesięciu lat, zarówno z czasów komunistycznych, jak i ostatniego trzydziestolecia, skonfrontowanie punktu widzenia i propozycji artystów o trudnej dziś do wpisania we wspólny mianownik, a jednak wyczuwalnej pokrewnej tożsamości środowisk „Europy Środkowej”. Wbrew różnym usiłowaniom, intuicyjnie odczuwalny jest w naszych czterech krajach – Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech mentalny obszar wspólny, odróżniający doświadczeniem, aspiracjami, stosunkiem do rzeczywistości od krajów zarówno na zachodzie, jak i na wschodzie Europy. Tożsamość tej postawy, ale być może też poszczególne odrębności, wydały mi się na tyle niejasne, zagadkowe, że uznałem, iż warto pokazać je wspólnie. Dodatkowym argumentem może być też nie tylko podobieństwo współczesnego odczuwania rzeczywistości, ale też odmienność artystycznej tradycji artystów z każdego z krajów.

 

 

Ile Robinsona Cruzoe jest we współczesnym człowieku?

Tytuł wystawy ma nawiązywać nie tylko do słynnej powieści przygodowej Daniela Defoe, ale także do jednego z rozdziałów książki Ortodoksja Gilberta Keitha Chestertona pt.: Etyka krainy elfów. Autor porównuje w nim naszą cywilizację do rozbitego żaglowca, z którego możemy się uratować tylko dzięki sztuce: „Wszystko, co dobre, jest w pewnym sensie ocaloną z jakiejś pierwotnej katastrofy pozostałością, którą należy chronić i uważać za świętość. Człowiek ocalił dobro, tak jak Robinson Crusoe ocalił swoje dobra i wyratował je z tonącego okrętu”[1]

Wystawa „Statek Robinsona” to blisko 190 odpowiedzi na pytania o wartości, jakie powinni chronić współcześni, by przetrwać.

 

Wystawa „Statek Robinsona” potrwa do 28 lipca 2019 roku.
Kurator: Mirosław Jasiński
Współkuratorzy:
Krisztina Jerger (HU), Ivana Moncolova (SK) oraz Martin Mainer (CZ)

 

 

Artyści biorący udział w wystawie (alfabetycznie)
Agata Agatowska (PL), Paweł Baśnik (PL), Zofia Błażko (PL), Imre Bukta (HU), Julia Curyło (PL), Małgorzata Dajewska (PL), Adam Dallos (HU), Andrzej Dudek-Dürer (PL), Jana Farmanova (SK), László Fehér (HU), Paweł Frąckiewicz (PL), Marcelina Groń (PL), Krzysztof Izdebski-Cruz (PL), Andrzej Jarodzki (PL), Adam Kaspar (CZ), Marcin Kołpanowicz (PL), Aleksander Kozera (PL), Silvia Krivošíková (SK), Tomasz Kucharski (PL), Jarosław Kukowski (PL), Henryk Laskowski (PL), Witold Liszkowski (PL), Ida Łotocka-Huelle (PL), Maciej Łubowski (PL), Mária Machatová (SK), Martin Mainer (CZ), Julita Malinowska (PL), Mariusz Mikołajek (PL), Miroir Noir (Miloš Kopták and Rai Escalé) (SK), Zdzisław Nitka (PL), Jacek Paluch (PL), Ryszard Paprocki (PL), Samuel Pauco (CZ), Kazimierz Pawlak (PL), Daniel Pawłowski (PL), Daniel Pielucha (PL), Rastislav Podoba (SK), Miro Polach (CZ), Tomasz Poznysz (PL), Olga Prokop-Miśniakiewicz (PL), Artur Przebindowski (PL), Judit Rita Rabóczky (HU), Zbynek Sedlecky (CZ), Krzysztof Skarbek (PL), Jan Szczepan Szczepkowski (PL), Anna Szpakowska-Kujawska (PL), Janusz Szpyt (PL), Adam Šakový (SK) , Pavel Šmid (CZ), Veronika Šramatyová (SK), Jan Triaska (SK), Przemysław Tyszkiewicz (PL), Péter Ujházi (HU), Tomasz Urbanowicz (PL), Anna Wypych (PL), Mira Żelechower-Aleksiun (PL).