„Głusza” wystawa czasowa w Muzeum Śląskim

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2022-09-19

„Głusza” wystawa czasowa w Muzeum Śląskim w Katowicach i Międzynarodowy Dzień Głuchych.

„Głusza” to rozbudowany projekt, którego częścią jest wystawa stworzona przez słyszących i Głuchych kuratorów, dzięki czemu daje szansę zapoznania się z wizją świata zbudowaną na znakach i obrazach. Wystawa opowiada o tym, w jaki sposób język wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości, przybliża mało znaną, ale fascynującą kulturę i sztukę Głuchych.

24 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych.
Muzeum Śląskie z tej okazji przygotowało całodzienny program wydarzeń.

 

Przez cały dzień 24 września zaplanowane są wydarzenia, które powiązane są z wystawą „Głusza”, dzięki którym Muzeum Śląskie w Katowicach włącza się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Głuchych.

Godz. 11.30 
„Maluj migiem i z uśmiechem” –  spotkanie i warsztaty wokół publikacji „Maluj migiem”, której autorką jest Klaudia Wysiadecka, studentka ASP w Katowicach. Wielobarwna książka dla dzieci, bogata w zadania plastyczne, wprowadza dzieci w świat osób Głuchych. Może też być pomocą w nauczeniu się alfabetu migowego. Gościem i zarazem prowadzącą warsztaty będzie Klaudia Wysiadecka.

Wydarzenie z tłumaczem PJM.

 

Godz. 12.00- 15.00 i  17.00– 20.00 
Performance Viktorii Tofan „Historie opowiadane haftem”.

Artystka pochodząca z Ukrainy, wskazuje na problematykę obecności Obcości w społeczeństwie oraz jej rozumienia na przykładzie osób g/Głuchych. Działanie realizowane za pomocą języka ukrytego w hafcie, stworzonego przez artystkę systemu znaków. Artystka będzie haftować płótno wzmocnione papierem na oczach odwiedzających. Performance będzie miał miejsce w przestrzeni wystawy „Poza edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego”.

 

Godz. 14.00
Oprowadzanie kuratorskie poświęcone kulturze Głuchych i artystom Głuchym.
Prowadzenie Michał Justycki – Głuchy kurator wystawy „Głusza”.

Wydarzenie z tłumaczem PJM.

 

Godz. 18.30 - 21.00
Maping na budynku Łaźni.  Obrazy odnoszące się do ważnych postaci ze społeczności kultury Głuchych. Cykl w zamyśle artysty – Tomka Grabowskiego -  szerzący wiedzę na temat niezwykle interesujących postaci, które miały znaczący wpływ na rozwój kultury g/Głuchych i które zasługują na uznanie, szacunek i wdzięczność.
Autor: Tomasz Grabowski / Tajny Projekt

 

O wystawie „Głusza”

Wystawa prowadzi nas przez meandry typografii, wielozmysłowych doświadczeń i multimediów. Skłania do refleksji nad znaczeniem języka w rozwoju kultury, zrozumienia różnic pomiędzy językami fonicznymi i przestrzenno-wizualnymi, do których zaliczają się wszystkie języki migowe.

Na wystawie prezentowane są dzieła znanych malarzy niesłyszących, między innymi Feliksa Pęczarskiego, a także młodych współczesnych artystów, odważnie odnoszących się do problematyki głuchoty. Widzowie będą mogli zobaczyć prace Daniela Kotowskiego – artysty i performera podejmującego w swojej twórczości temat biowładzy, Justyny Kieruzalskiej – wpisującej się silnie w narracje dotyczące feminizmu i Głuchych kobiet, Mirosława Śledzia – twórcy kwadryzmu, Przemysława Sławika – z silną symboliką związaną z doświadczeniem głuchoty, serię portretów Marka Krzysztofa Laseckiego, a także wideo-arty Tomasz Grabowskiego i wiele innych dzieł.

W przestrzeni wystawy znajdą się również instalacje mulimedialne dotyczące problematyki komunikacji autorstwa Łukasza Ziemby i Ingi Ginalskiej, Klaudii Wysiadeckiej i Katarzyny Stefańskiej oraz grupy Tajny Projekt (Kacper Mutke, Michał Urbański).

Wartym uwagi dziełem jest praca ukraińskiej artystki Viktorii Tofan pt. „Zakłócenia we krwi”. Jest to instalacja osobna, w której widz obcujący z materią tekstu doświadcza trudności związanych z rozumieniem języka obcego, procesem uczenia się, oswajania z treścią. Sytuacja ta jest bezpośrednim doświadczeniem osób niesłyszących, dla których język foniczny to język obcy.

Wystawa jest okazją do otwartej dyskusji na temat nurtu Deaf Art. Jest to nurt mało znany w Europie, o bardzo silnym nacechowaniu krytycznym, w którym Głusi manifestują swoją językowo-kulturową odrębność, przeciwstawianie się wszelkim formom dyskryminacji, wykluczenia, osobiste przeżycia związane z ograniczeniem możliwości rozwoju i edukacji w natywnych językach migowych. Prace te są swoistym studium historii audyzmu – dyskryminacji Głuchych w świecie zdominowanym przez kulturę dźwięku. W 2021 roku Muzeum Śląskie, jako pierwsze w Polsce, zakupiło obrazy Nancy Rourke, które będzie można zobaczyć na wystawie.

Zwiedzanie może odbywać się w języku polskim, angielskim, polskim języku migowym, International Sign. Dzięki dodatkowym ułatwieniom wystawa jest dostępna również dla osób niewidomych, w spektrum autyzmu, porozumiewającym się w języku ukraińskim.

Źródło: muzeumslaskie.pl