"Znachor" premiera w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Strona główna » Imprezy Dodano: 2022-08-31

Tadeusz Dołęga-Mostowicz

„Znachor”, adaptacja i reżyseria Jakub Roszkowski

Scena MOS, premiera 10 września 2022 r.

 

Kultowy „Znachor” w teatralnej adaptacji.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza  na pierwszą premierę sezonu 2022/23.  To „Znachor” Tadeusza Dołęgi – Mostowicza  -  wzorcowy polski melodramat, kultowy tytuł polskiej literatury i popkultury. Premiera będzie miała miejsce 10 września br. na Scenie MOS przy ul. Rajskiej 12.

 

„Znachor”. Najpierw czytany, potem oglądany w filmowych adaptacjach. Kazimierz Junosza-Stępowski i Jerzy Bińczycki w roli Wilczura/Kosiby wciągali, wzruszali i zapadali w pamięć. Na deskach krakowskiego teatru w tę rolę wciela się Maciej Jackowski. Czy przekona publiczność, że czasem trzeba stracić pamięć, stracić wszystko, przejść długą drogę, żeby odzyskać to, co najważniejsze?

Profesor Rafał Wilczur, sławny warszawski chirurg, czy wioskowy znachor Antoni Kosiba? Kolorowa Warszawa z okresu dwudziestolecia międzywojennego, czy biedna, kresowa wieś? Dwa światy. I dwie – wydawać by się mogło – zupełnie różne osoby. Ten lepszy. I ten gorszy. Tylko który jest który? Czy musimy wybierać?  Wolelibyśmy nie … Zamiast stawiania widzów przed wyborem – twórcy oddają spektakl, który łączy sentymentalne wspomnienia i skojarzenia ze świeżym, zdystansowanym spojrzeniem na klasykę gatunku. Powagę przeplatają lekkim dowcipem. Sprawnie rozpisane dialogi i sytuacje sprzyjają aktorom w kreowaniu wciągającego scenicznego świata. Obok grającego tytułową rolę Macieja Jackowskiego, na scenie występują Anna Tomaszewska, Lidia Bogaczówna, Marta Konarska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Alina Szczegielniak, Mateusz Bieryt, Adam Wietrzyński, Dominik Stroka,  Mateusz Janicki, Tomasz Augustynowicz, Wojciech Skibiński. Po raz pierwszy można poznać sceniczny talent  Hanny Syrbu, ukraińskiej aktorki, która po rosyjskiej napaści na Ukrainę przybyła do Krakowa i dołączyła do zespołu aktorskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Udział w „Znachorze” jest jej pierwszą rolą teatralną w Polsce, a obecność w obsadzie jest symboliczna.

Spektakl wzbogacony został piosenkami – hitami współczesnego popu w  aranżacjach muzycznych przygotowanych na trąbkę, kontrabas i perkusję, wykonywanych każdego wieczora na żywo. Opracowanie muzyczne przygotowali Antonis Skolias i Zuzanna Skolias, choreografię: Weronika Pelczyńska i Monika Szpunar. Scenografia i kostiumy są autorstwa Mirka Kaczmarka.  Adaptacja i reżyseria, czyli przeniesienie prozy na scenę  – Jakub Roszkowski.

Teatr jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Województwo Małopolskie.

 

Więcej informacji i bilety na www.teatrwkrakowie.pl

 

fot. Bartek Barczyk

Źródło: teatrwkrakowie.pl