"Toccata" - Spotkanie z Antonim Liberą i Adamem Tomaszewskim

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2024-02-26

Spotkanie z Antonim Liberą i Adamem Tomaszewskim

5 i 6 marca 2024 roku (wtorek i środa) w szczecińskiej Willi Lentza odbędzie się spotkanie z Antonim Liberą oraz Adamem Tomaszewskim. Tym, co łączy tych dwóch twórców, jest bezsprzecznie Robert Schumann. Podczas wydarzenia porozmawiamy z pisarzem Antonim Liberą o wpływie Schumanna na jego twórczość. Po spotkaniu wysłuchamy słuchowiska, podczas którego Antoni Libera będzie czytał fragmenty swojej noweli uzupełnionej o Toccatę Roberta Schummana w wykonaniu Adama Tomaszewskiego — pianisty.

Wydarzenie skupia się przede wszystkim na wyjątkowym dziele Schumanna, jakim bezsprzecznie jest Toccata C-dur op. 7. Podczas spotkania zostanie zaprezentowane słuchowisko na temat historii tej kompozycji. Kompozytor nadał jej pierwotnie tytuł „Etiude fantastique en double sons” (Fantastyczne studium w podwójnych notatkach), z dopiskiem „najtrudniejszy utwór, jaki kiedykolwiek napisano”. Utwór do dziś uznawany jest za najtrudniejszy. Niewielu potrafi zagrać tę kompozycję, dlatego wykonują ją jedynie najbardziej sprawni technicznie pianiści.

Słynna toccata zafascynowała Antoniego Liberę - pisarza, krytyka, reżysera i tłumacza; znawcę i tłumacza twórczości Samuela Becketta. Utwór stał się jednym z bohaterów noweli pisarza. W teście Libery toccata jest wyzwaniem, które nauczyciel gry na fortepianie stawia przed swoimi uczniami, którzy przygotowują się do egzaminu dyplomowego kończącego edukację w szkole muzycznej.

Pisarz w wywiadzie dla Programu 2 Polskiego Radia zdradził, iż jego nowela ma charakter autobiograficzny. Libera w młodości był uczniem szkoły muzycznej i planował zostać muzykiem. “W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że nie przeskoczę pewnych oporów i muszę szukać szczęścia w czym innym. W przypadku moich bohaterów, o ich dalszym losie decyduje, niczym głos wyroczni, sama muzyka. Frapowało mnie, że muzyka to jest coś, co w tajemniczy sposób do człowieka przemawia” - tłumaczy autor.

Data: 5 marca 17:00 spotkanie z Antonim Liberą (wstęp wolny)

Data: 5 i 6 marca 19:00 słuchowisko (fragmenty noweli czytane przez Antoniego Liberę uzupełnione o wykonanie Toccaty Schumanna przez Adama Tomaszewskiego - pianistę)

Miejsce: Willa Lentza, Szczecin

Bilety: https://bilety.willa-lentza.pl


 

Źródło: media-work.pl