"Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju" Ruszyła sprzedaż biletów na 5 edycję Festiwalu.

Strona główna » Aktualności Dodano: 2021-10-06

Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju to muzyczny festiwal, którego 5. edycja odbędzie się w Warszawie w dniach 22-26 października 2021. Ruszyła sprzedaż biletów!

Posługując się językiem muzyki współczesnej Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju prezentuje publiczności program, w którym duchowość różnych kultur wyraża się przez sztukę. Na zaproszenie organizatora Festiwalu - Centrum Myśli Jana Pawła II – powstają projekty łączące przeszłość z teraźniejszością, sacrum z profanum, kulturę lokalną z globalną. Festiwal zaprasza artystów oraz widzów do spotkania z nieznanym. Prezentuje muzykę, która dotyka głębokich emocji, otwierając na pokojowe współistnienie oraz różnorodność wolną od podziałów i przemocy.

Już po raz piąty mamy przyjemność zaprosić na Festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju. Festiwal, który od początku jest poszukiwaniem kodów kulturowych tworzących odwieczne komunikaty wysyłane przez człowieka do Istoty Najwyższej: „Chcemy Cię nazwać, chcemy abyś nas usłyszał i wysłuchał” – mówi Miron Zajfert, dyrektor artystyczny Festiwalu. Sięgamy po te z mniej lub bardziej odległej przeszłości, ale także i po te, które zrodziły się w bliższej nam rzeczywistości ostatnich dekad. Zapraszamy na Festiwal, który jest próbą wpisania tych komunikatów w dopełniający je muzyczny przekaz. Próbą opowiedzenia ich językiem brzmień i dźwięków tworzących nieoczywisty świat muzyki naszych czasów.


W tegorocznym programie znakomite premiery:

- w piątek 22 października kompozytorskie perły Arvo Pärta zabrzmią w nieoczywistych interpretacjach wybitnych, młodych artystów z powodzeniem łączących światy muzyki klasycznej i jazzu: kwartetu smyczkowego „Lutosławski Quartet”, Dominika Wani grającego na fortepianie oraz śpiewaczki Anny Lobedan. Koncert odbędzie się w doskonałej akustycznie sali Miodowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 przy ul. Rakowieckiej w Warszawie;
- kolejną premierę usłyszymy w niedzielę 24 października. Zachwycający Kwartet na koniec czasu Oliviera Messiaena zabrzmi w Studio Lutosławskiego. Dzieło francuskiego mistrza zaprezentują Bartek Wąsik, Adam Eljasiński, Marcin Makowicz i Michał Pepol. Tego samego wieczoru, w drugiej części koncertu usłyszymy również utwory z płyty Apparition w wykonaniu Agaty Zubel i Krzysztofa Książka;
- w poniedziałek 25 października organizatorzy zapraszają na premierowy koncert „Pieśń o nieszczęsnym rozbitku”Michał Górczyński wspólnie z Pawłem Szpurą Jackiem Mazurkiewiczem przeniosą nas w świat muzyki Jazydów. Skład uzupełni syryjski śpiewak i perkusjonalista Adeb Chamoun, którego rodzinne korzenie sięgają terenów zamieszkanych przez Jazydów. W drugiej części koncertu usłyszymy solowy koncert Krzysztofa Dysa. Sięgając po wielokulturowe kody i muzyczne idiomy artysta tworzy przestrzeń, w której podejmuje próbę fascynującej rozmowy z Bogiem chrześcijan, żydowskim Jahwe i muzułmańskim Allachem;
- we wtorek 26 października w kościele Ewangelicko-Reformowanym przy al. Solidarności usłyszymy koncert LEGGEREZZA (z włoskiego „lekkość”). Jest to projekt stworzony specjalnie dla Festiwalu przez troje wybitnych artystów: śpiewaczkę Olgę Mysłowską, wiolonczelistę Michała Pepola oraz altowiolistę chętnie sięgającego po inne instrumenty Patryka Zakrockiego.

W ramach wydarzeń towarzyszących organizator Festiwalu zaprasza w sobotę 23 października do Kina Muranów w podróż szlakiem muzyki Chaabi oraz muzułmańskich i żydowskich muzyków z Algierii, którzy po pięćdziesięciu latach i wojnie zdecydowali się znowu zjednoczyć. El -Gusto to film, który, oprócz porywającej muzyki i niecodziennej historii, daje też nadzieję, że pokój zaczyna się tam, gdzie dwie osoby chcą ze sobą rozmawiać, a muzyka może być wspaniałym tej rozmowy językiem.

Każda kolejna edycja Festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju konfrontuje nas z nową definicją wojny i pokoju. Nie jest odkryciem, że co roku inaczej aktualizują się społeczne wyzwania i lęki związane z tymi pojęciami, inaczej też postrzega je każdy z nas. Wojna hybrydowa, technologiczna, informacyjna, handlowa powodują, że same słowa nam powszednieją, chociaż w każdym z nich pobrzmiewa niebezpieczny, i wcale nieodległy, szczęk konfliktu zbrojnego – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. Zmienność pojęć jest naturalna i konieczna, tak jak i ciągły ruch samego świata, ale trwały pozostaje cel kultury, który za Janem Pawłem II rozumiemy jako pełniejsze stawanie się człowiekiem, włączając w to troskę o innych, ich godność i szacunek.

Szczegółowy program oraz informacja o biletach i bezpłatnych wejściówkach – 
www.muzykawiary.pl

Organizatorem Festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy.
Partnerami wydarzenia są: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Zespół Państwowych szkół muzycznych nr 1 w Warszawie, Chrześcijańska Akademia Teologiczna, Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Kino Muranów, Biletyna, firma Jarczyński.
Patronami medialnymi są: Program Drugi Polskiego Radia, TVP Kultura, Polityka, Wyborcza.pl, jazzarium.pl

 

Źródło: centrumjp2.pl