"Dwie rzeki" - wystawa w Muzeum Nadwiślańskim

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2023-03-20

Dwie rzeki.

Dwa nurty dwóch różnych rzek.  Bug i Brda. Dwóch malarzy o tak różnych, a zarazem fascynujących osobowościach artystycznych i wielkich dokonaniach, którzy ukochali swoje rzeki, obaj w przenośni i dosłownie zanurzyli się w swoich światach i czerpiąc z natury z niezwykłą konsekwencją i uporem wręcz ale przede wszystkim z miłością od lat malują je nieustannie... Baj i Fogtt.

To nie chęć jakiegokolwiek porównania obu twórczości (choć takie oczywiście nie jest zabronione) była ideą realizacji wspólnej wystawy Stanisława Baja i Andrzeja Fogtta. Intencją raczej było w ogóle zaprezentowanie obok siebie tak bardzo odmiennych i krańcowo inaczej wyrażających się, a zarazem wybitnych artystów - którzy jednak czerpiąc z tego samego źródła - czyli siły rzeki jako takiej - zupełnie inaczej je postrzegają, a tak pięknie i głęboko się malarsko wyrażają, tworząc  swoje obrazy. A każdy z nich - malarzy - znakomicie acz zupełnie inaczej funkcjonuje w sztuce i świadomości odbiorców..

Pomysł na wystawę zrodził się ongiś w Galerii Sztuki Wirydarz  w Lublinie podczas spotkania z  dzisiejszymi autorami  wystawy - i pamiętam - było to w czasie ożywionej bardzo dyskusji o sztuce -  dlatego tym bardziej  jestem szczęśliwy, że słowa nie zostały rzucone ot tak i sprawa jak to się zwyczajowo mówi nie utknęła na pięknej skądinąd rozmowie, w której niżej podpisany także miał wielką przyjemność  i honor uczestniczyć -  ale że wystawę udało się dzięki życzliwości, pasji i uporowi kilku zacnych osób i oczywiście przede wszystkim dzięki obu artystom -  zrealizować.

Ufam, że ten projekt także tworzy nową jakość wystawienniczą, bo prezentacja obok siebie ale przede wszystkim razem - dzieł tych dwóch intrygujących i tak ważnych dla współczesnej polskiej sztuki artystów ujawnia nam niezwykłą oryginalność  twórców, co w sztuce  zawsze  jest pożądane i jest nie do przecenienia. A poza tym ( czyli prezentowanymi wybitnymi dziełami) jest jeszcze tzw. wartość dodana:  wystawa znalazła się w znakomitych i czułych rękach kurator Doroty Seweryn, co zawsze gwarantuje najwyższy poziom profesjonalizmu i  organizacji ekspozycji . Uważny widz na pewno to zauważy i doceni uczestnicząc w tej malarskiej uczcie.

Wystawa "Dwie rzeki" znalazła - być może trochę przewrotnie - bezpieczną przystań a może nawet spokojny, docelowy port w miejscu magicznym jakim jest Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą właśnie, gdzie przecież sama nazwa miejsca prezentacji i królowej polskich rzek szemrzącej tuż obok dodają jeszcze ciekawszego smaku i poszerzają kontekst wystawy a jednocześnie symbolicznie wskazują - dokąd leniwe wody Bugu i Brdy w swej  nieuchronnej wędrówce czasu zmierzają i też zarazem zmuszają  nas do refleksji, jak jesteśmy jednak mocno połączeni i zarazem złączeni wspólnym odczuwaniem ale i losem. My wszyscy...

Piotr Zieliński

 

Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Wernisaż wystawy odbędzie się 26 marca 2023 (niedziela) o godz. 13:00 w sali wystaw czasowych MN ul. Rynek 19 w Kazimierzu Dolnym.

 

Galeria Sztuki Wirydarz

Źródło: wirydarz.com.pl