"Warto być krytycznym" warsztaty pisarskie Jarosława Czechowicza w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Strona główna » Imprezy Dodano: 2018-10-24

Warto być krytycznym! warsztaty Jarosława Czechowicza

„Komu przyda się tekst krytyczny?; Jak napisać taki tekst, by stał się krytyką konstruktywną?; Czy krytyka to wyrażenie własnej opinii czy może merytoryczne odniesienie do słabości przedmiotu krytyki?” – to tylko niektóre dylematy i wątpliwości o których mówił Jarosław Czechowicz podczas warsztatów krytycznego pisania. Warsztaty, z udziałem młodzieży z I i II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie, odbyły się  22 października br. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

 


 

Tekst krytyczny – jak podkreślał prowadzący – nie powinien zniechęcać do sięgnięcia po opisywany utwór, ale powinien być punktem wyjścia do dalszego krytycznego odbioru, „powinien wzbudzać krytyczną ciekawość odbiorcy”. Nigdy nie należy pisać „odradzam” – mówił.

Młodzi ludzie otrzymali również kilka wskazówek czego unikać w tekście krytycznym - m.in. „złośliwości; dygresji mających usatysfakcjonować piszącego, ale niewiele dających czytelnikowi; zbytniej pewności siebie; powtarzania argumentów innych krytykujących”.

 


 

Jarosław Czechowicz prowadząc warsztaty, opierał się przede wszystkim na swoich wieloletnich doświadczeniach w pisaniu tekstów krytycznych.  Od 2007 roku prowadzi blog „Krytycznym okiem” http://krytycznymokiem.blogspot.com/; jest niezależnym recenzentem,  autorem ponad tysiąca trzystu omówień współczesnej prozy polskiej i światowej, a także autorem książek z wywiadami:  "Rok w rozmowie. Pisarze krytycznym okiem" (2014)  oraz  "Poza napisanym" (2017).

Młodych ludzi zachęcał do pokazania, że ma się własne zdanie, ale krytyka powinna być konstruktywna, krytykować należy kulturalnie i taktownie, unikając przy tym osobistych „wycieczek” w stronę autora… – mówił.

 

 

Po części teoretycznej uczestnicy warsztatów musieli sami zmierzyć się z napisaniem tekstu krytycznego na dowolny, wybrany przez siebie temat. Filmy Patryka Vegi; książka Deborah Curtis „Przejmujący z oddali”, spot reklamowy PiS-u, powieść Agathy Christie czy popularne „talent show” z udziałem dzieci – to tylko niektóre tematy, które stały się przedmiotem krytyki w zaprezentowanych przez młodzież tekstach. Każda z tych wypowiedzi otrzymała merytoryczną ocenę prowadzącego, ale także wywołała dyskusję wśród pozostałych uczestników warsztatów.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Łączy nas książka!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu „Partnerstwo dla książki”.

Monika Machowicz