Nicolai Angelov
“Flex”
01.09 – 30. 09 2018
Pierwszego września w galerii Lescer zostanie otwarta druga wystawa z cyklu ,,Willa: reaktywacja”. Jest to wystawa Nicolaia Angelova zatytułowana ,,Flex”.
Nicolai Angelov urodził się w 1965 roku w Bułgarii. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Sofii, a następnie na Akademii Sztuk Wizualnych w Lipsku oraz na Berlińskim Uniwersytecie Sztuk Pięknych. Wystawiał między innymi w Salzburgu, Chemnitz, Berlinie, Dreźnie, Lipsku, Moskwie, Budapeszcie a także podczas tak prestiżowych wydarzeń jak Armory Show New York, Art Cologne i Art Moscow. W Polsce kilka jego prac można było zobaczyć w Elblągu (Galeria El, 2009 rok) i Warszawie (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, 2000 rok). Angelov niezwykle rzadko decyduje się na prezentację swojej twórczości. Decyzję o realizacji wystawy w galerii Lescer poprzedziły dwie wizyty artysty w Zalesiu Górnym.
Przestrzeń sama w sobie jest głównym medium w twórczości Nicolaia Angelova. Analizuje przestrzeń, bada ją, przekształca jej proporcje i charakter. W ten sposób zmienia zastane i kreuje nowe sytuacje. Wybitny krytyk sztuki Winfried Konnertz pisał o Angelovie:
Poprzez trwałe przekształcenia proporcji przestrzennych oraz charakteru samej przestrzeni, artysta zmierza w kierunku małych "zmian" rzeczywistości, które widoczne są w “produktach sytuacyjnych”. Pojawiają się nowe sytuacje, które rozwijają się, zmieniają, samodzielnie niszczą lub unieważniają się nawzajem. Punktem wyjścia jest istniejąca, znaleziona - przestrzeń jako taka, a także źródła światła, drewniane panele, szkło i inne materiały. Praca sama w sobie jest procesem - rozkładem całości na poszczególne jej części i tworzeniem od nowa. Wynik końcowy nie jest ukierunkowany i zdefiniowany, co stanowi wystarczający powód, aby artysta zaakceptował każdy etap (pracy) jako prowizorium, a tym samym jako wyzwanie do podejmowania dalszych decyzji.
Dwa tygodnie poprzedzające otwarcie wystawy artysta spędzi w Zalesiu Górnym, pracując nad wystawą. Te dwa tygodnie staną się swoistą rezydencję artystyczną, ponieważ dla Angelova sam proces twórczy jest równie ważny jak skończony obiekt czy instalacja. Nigdy nie wie do końca, co powstanie, ani w którym momencie przerwie proces twórczy. On stale się odbywa. Jedną z prac prezentowanych na wystawie będzie na pewno obiekt oparty na pryncypiach funkcjonowania camera obscura. W pomieszczeniu, które artysta przekształci w pierwowzór aparatu fotograficznego, w określonych warunkach pogodowych we wnętrzu galerii odbędzie się projekcja zewnętrznego świata. Moja praca jest autokrytycznym pytaniem a nie demonstracją stanowiska. Chcę odtworzyć procesy, w których się znajduję, pokazać przypadkowość i niekompletność - opowiada Angelov. Po swojej pierwszej wizycie w Zalesiu Górnym, latem 2017 roku mówił: Będę pracował na tym co jest, ale też na tym, czego nie ma - ponieważ, w myśl idei dekonstruktywistycznej, to, czego nie ma, co jest brakiem lub przemilczeniem, jest tak samo ważne jak to, co jest obecne, widoczne czy też wypowiedziane. Jest takim samym komunikatem dla widza. Tytuł wystawy - ,,Flex” - słowo powiązane również z przymiotnikiem flexible, czyli elastyczny - oddaje istotę działalności Angelova w Lescer. Będzie pracował z tym, co zastanie, lub czego brakuje, przystosowując się do warunków, by móc funkcjonować w zastanej sytuacji. Na wystawie zobaczyć będzie można również nigdzie dotąd nie prezentowane prace na papierze.
“Flex” to druga z trzech wystaw, która odbędzie się w tym roku w Galerii Lescer. Sezon zamknie wystawa zbiorowa skoncentrowaną wokół twórczości Sola LeWitt, wybitnego artysty o światowej sławie. Wystawie towarzyszyć będą spotkania, wykłady i warsztaty dla dzieci.
Galeria rozpoczęła działalność wystawą “Bez szpanu” Pawła Zaręby, artysty mieszkającego i tworzącego w Zalesiu Górnym. Założyciele galerii od początku chcieli zaakcentować przywiązanie do miejsca, które w przypadku pierwszej realizacji miało charakter personalny. Ale nie tylko - Zaręba, który zaprezentował w Lescer blisko trzydzieści prac na papierze, płótnie i metalu, podjął się także bezpośredniej interwencji w przestrzeń galerii. Poprzez jego gest malarski powstały nowe struktury, które objęły zarówno obiekty jak i przestrzeń. Te spontaniczne, niezwykle energetyczne działania można było oglądać tylko podczas trwania wystawy - zniknęły razem z jej zamknięciem. Stało się tak, ponieważ ważne dla programu ,,Willa: reaktywacja” są aktualność, realność i rzeczywistość.
,,Flex” Nicolaia Angelova w pełni wpisuje się w to założenie - instalacja site specific zostanie zdemontowana trzydziestego września. Zostaną po niej jedynie zdjęcia i wspomnienia.
Patronat honorowy nad wystawą objął Ambasador Bułgarii oraz Bułgarski Instytut Kultury.
Projekt Willa: Reaktywacja jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje.
Za wsparcie realizacji wystawy oraz działalności Galerii Lescer dziękujemy również Funduszowi Popierania Twórczości ZAiKS, Gminie Piaseczno, Grupie CSV, firmie Ledvance Sp. z o.o. Fundacji Odrodzenie oraz Parafii św. Huberta w Zalesiu Górnym. Specjalne podziękowania kierujemy do Pani Krystyny Staweckiej oraz Pana Andrzeja Szczygielskiego.
Galeria Lescer
ul. Pionierów 11/13
Zalesie Górne
Nicolai Angelov
”Flex”
Kuratorka: Ewa Sułek
Wystawa czynna od 1 do 30 września w każdą sobotę w godzinach 12:00 – 18:00 oraz po wcześniejszym ustaleniu spotkania telefonicznie (+48 604 417 460) bądź mailowo pod adresem: galerialescer@gmail.com.
www.facebook.com/galerialescer