52.Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdrój

Strona główna » Imprezy Dodano: 2018-06-01

52.Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdrój, 11-18 sierpnia 2018

Ogłaszamy program głównych koncertów festiwalu!
Bilety już w sprzedaży!

Wielkie show operetkowe „Wiedeń dla Kiepury”, pełne muzyki i tańca, na które złożą przeboje ze słynnych operetek m.in. Straussa,  Lehara, Kalmana  w wykonaniu najlepszych artystów z Wiednia, stolicy operetki – to atrakcja tegorocznego 52. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Mistrzowie operetki z Wiednia – Isabel Seebacher , Elisabeth Schwarz, Vincent Schirrmacher, Jeffry Treganza – pokażą jak można bawić się tym niezwykle popularnym gatunkiem. Artystom towarzyszyć będzie grupa taneczna Tanzformation oraz najsłynniejsza orkiestra operetkowa Wiener Opernball Orchester pod dyrekcją Uwe Theimera.

Tegoroczna edycja festiwalu, która rozpocznie się 11 sierpnia zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Na festiwalowych scenach wystąpi  międzynarodowe grono artystów z wielu krajów świata. Zaśpiewa, m.in.: Luis Chapa, tenor, gwiazda Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Mari Moriya  solistka światowych scen operowych, w tym także nowojorskiej Metropolitan Opera,  Katerina Hebelkova  artystka Opery Narodowej w Pradze, Aliaksandr Mikhniuk solista Teatru Wielkiego w Mińsku. Zagra także druga wiedeńska orkiestra Wiener Solisten Orchester pod dyrekcją Jaroslava Kyzlinga, dyrektora Opery Narodowej w Pradze.

Na festiwalu wystąpi również wielu polskich solistów, jak m.in. Wojciech Śmiłek, bas  Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie znany z teatrów operowych Europy, w tym Genewy, Brukseli, Strasburga, Madrytu, Wiednia, czy Paryża, a także artyści lubiani i podziwiani m.in.:  Ewelina Szybilska, Katarzyna Mackiewicz, Łukasz Gaj, czy młody, ale już robiący karierę za granicą Hubert Zapiór.

Oprócz dwóch zespołów zagranicznych – Wiener Opernball Orchester i Wiener Solisten Orchester – na festiwalu w Krynicy zagrają polskie orkiestry, m.in.: Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry pod dyrekcją Piotra Rubika, Filharmonii Zabrzańskiej pod kierunkiem Rafała Janiaka i Sławomira Chrzanowskiego, Filharmonia Podkarpackiej pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego.

Główny nurt koncertów wieczornych zainauguruje bardzo lubiany przez publiczność Piotr Rubik (11 sierpnia) przypominając wraz z wokalistami i muzykami swoje największe przeboje. Dzień później (12 sierpnia) będzie królowała operetka. Gala „Czardaszem przez operetkę” stanie się hołdem złożonym przez artystów polskich i wiedeńskich Marcie Eggerth, nie tylko żonie patrona festiwalu, ale przede wszystkim artystce operetkowej, w 5.rocznicę Jej śmierci. Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” przedstawi w ramach festiwalu (13 sierpnia) niezwykły program „Kalejdoskop barw Polski”, na który złoży się śpiew i taniec w układach słynnych choreografów zespołu m.in.: Elwiry Kamińskiej, Eugeniusza Paplińskiego i legendy Witolda Zapały. Spektakl „Cosi fan tutte”, czyli jedna z najsłynniejszych zabawnych oper Mozarta będąca pewnego rodzaju szkołą kochanków, a więc sztuką uwodzenia, zostanie zaprezentowany (14 sierpnia) przez uzdolnioną wokalnie młodzież. Przedstawienie, w reżyserii Ryszarda Cieśli, będące produkcją Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie poprowadzi Rafał Janiak, jeden z najzdolniejszych polskich dyrygentów i kompozytorów młodego pokolenia. Najpiękniejsze fragmenty oper w wykonaniu artystów światowych scen, także słynnej nowojorskiej MET złożą się na koncert Aria dla Krynicy (15 sierpnia).  To tego wieczoru, będącego rocznicą śmierci Jana Kiepury, po raz pierwszy w Krynicy wystąpi Luis Chapa, meksykański tenor, który po swoim brawurowym debiucie w MET gości na największych scenach świata. Już stało się tradycją, że jeden z wieczornych koncertów poświęcony jest młodym utalentowanym artystom, którzy za chwilę będą oklaskiwani na zagranicznych scenach. Tak będzie i w tym roku, a wieczór „Kiepura i co dalej?” (16 sierpnia) wypełniony zostanie przebojami z oper i operetek.  Najbardziej operowe requiem w historii światowej muzyki, czyli  Requiem Verdiego zaprezentuje (17 sierpnia) międzynarodowe grono podziwianych na scenach świata artystów pod batutą Stanisława Krawczyńskiego. Wykonanie tego jednego z najpiękniejszych dzieł w historii muzyki i niezwykle wzruszającego, kompozytora uznanego za króla opery, poświęcone zostanie pamięci Bogusława Kaczyńskiego. Na finał (18 sierpnia) zaplanowana została wielka gala straussowska  „Wiedeń dla Kiepury”. Austriaccy artyści zaprezentują prawdziwe operetkowe show, pełne muzyki, śpiewu i tańca.

Trwający osiem dni 52. Festiwal im. Jana Kiepury zorganizowany przez Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju i Gminę Krynicę-Zdrój, zaś merytorycznie opracowany przez Radę Programową Festiwalu – w  składzie: Elżbieta Gładysz (przewodnicząca), prof. Ryszard Karczykowski, prof. Stanisław Krawczyński, Łukasz Lech i Przemysław Firek – zapowiada się różnorodnie pod względem form i prezentowanych gatunków. Na festiwalowych estradach będzie panowała opera, operetka, piosenka czy śpiew chóralny a nawet ludowy. A wszystko po to by przypomnieć jak wszechstronnym artystą był Jan Kiepura, patron festiwalu.

Osiem wieczornych koncertów, to tylko część atrakcji tegorocznego festiwalu, współfinansowanego z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozostałe wydarzenia artystyczne ujawnimy niebawem.

Szczegóły koncertów i sprzedaż  biletów: www.festiwalkiepury.pl

Zapraszamy!