Nowy Tygodnik Kulturalny to wyjątkowy magazyn, który stał się nieodłącznym elementem polskiej publicystyki. Zachowując pełną niezależność programową, dostarcza widzom i słuchaczom wartościowych treści związanych z kulturą, sztuką i literaturą. Współproducentem programu od 2020 roku jest Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, w którego siedzibie realizowane są nagrania. Najnowszy, jubileuszowy odcinek – z udziałem wspaniałych gości: Matyldy Damięckiej i Radka Łukasiewicza w związku z wydaniem ich płyty Damięcka/Łukasiewicz – będzie można oglądać od 7 czerwca w formie videopodcastu na VOD Warszawa, a w wersji audio – słuchać na Spotify.
Nowy Tygodnik Kulturalny stawia na jakość i różnorodność, starając się dostarczać swoim odbiorcom treści, które inspirują, edukują i prowokują do refleksji. Redakcja regularnie publikuje wywiady z czołowymi postaciami świata sztuki, literatury, teatru i filmu. Te rozmowy często poruszają tematy trudne i kontrowersyjne – choć niekiedy burzliwe – zawsze są kulturalne i merytoryczne, co sprawia, że są one prawdziwą ucztą intelektualną dla widzów i słuchaczy. Magazyn działa w oparciu o zasady niezależnego dziennikarstwa, unikając wpływów politycznych i komercyjnych, dzięki czemu redakcja może swobodnie podejmować tematy, które uznaje za istotne i przedstawiać je w sposób obiektywny i rzetelny.
Program gości wybitne postaci ze świata kultury – oddając im głos, prezentując różnorodne perspektywy, pozwala widzom i słuchaczom zdobyć pełniejszy obraz omawianych zagadnień. Wśród dotychczasowych rozmówców znaleźli się zarówno uznani artyści i twórcy – m.in. Maja Komorowska, Jan Klata, Dobromir Dymecki czy Emade, jak i młode talenty – osoby, które dopiero zaczynają swoją karierę – m.in. Sasza Denisowa czy Natasza Parzymies. Dzięki temu magazyn nie tylko promuje znane nazwiska, lecz także daje szansę zaistnienia nowym twórcom i artystom.
Nowy Tygodnik Kulturalny oferuje również szeroki wachlarz recenzji książek, filmów, spektakli teatralnych i wystaw artystycznych. Recenzje te są tworzone przez doświadczonych krytyków, którzy dzielą się swoimi przemyśleniami i wnikliwymi analizami, pomagając widzom i słuchaczom w wyborze najciekawszych propozycji kulturalnych dla siebie, pogłębiając ich wiedzę i zainteresowania.
W najnowszym odcinku, który będzie miał swoją premierą w internecie 7 czerwca, widzowie na VOD Warszawa oraz słuchacze na Spotify będą mogli wysłuchać rozmów ze znakomitymi gośćmi: Katarzyną Borowiecką, Karoliną Felberg, Szymonem Kloską, Jackiem Marczyńskim i Jackiem Wakarem, których w rozmowie poprowadzi Agnieszka Szydłowska o najnowszych wydarzeniach kulturalnych: porozmawiamy np. o filmie „Jedno życie”, czy o książce „Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie” Ewy Winnickiej, z teatru omówimy „Zemstę” i „Czekając na Godota” a muzycznie porozmawiamy m.in. o nowej płycie naszych gości Matyldy Damięckiej i Radka Łukaszewicza.
Oglądaj: https://vod.warszawa.pl/nowy-tygodnik-kulturalny
Zespół redakcyjny tworzą: Agnieszka Szydłowska i Jacek Wakar – prowadzący, Łukasz Maciejewski, Magda Sendecka, Ola Salwa, Szymon Kloska, Bogusław Deptuła, Błażej Hrapkowicz, Jacek Marczyński, Karolina Felberg, Grzegorz Brzozowicz, Iwo Zmyślony, Adam Suprynowicz, Adam Gawęda, Katarzyna Borowiecka – krytycy. Producentami programu są Plesnar & Krauss FILMS oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Dzięki współpracy z Lama Stage kolejne odcinki są realizowane w formie videopodcastu.
Nowy Tygodnik Kulturalny to nie tylko magazyn, lecz także prawdziwa przestrzeń dla dialogu o kulturze. Jego niezależność, wysoka jakość publikowanych treści oraz zaangażowanie w promowanie wartości kulturalnych sprawiają, że jest to wyjątkowe miejsce dla wszystkich miłośników sztuki, teatru, filmu i literatury. Ci, którzy podzielają wartości takie jak niezależność, wolność twórcza i różnorodność, mogą wesprzeć realizację kolejnych odcinków na Patronite:
https://patronite.pl/NowyTygodnikKulturalny
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to warszawska instytucja zajmująca się filmem, realizująca ważne zadania związane z upowszechnianiem kultury i edukacją filmową. Organizujemy projekcje i dyskusyjne kluby filmowe, koncerty muzyki filmowej, wystawy, warsztaty dla dzieci i młodzieży, panele i konferencje, tworzymy programy edukacyjne i jesteśmy obecni w internecie poprzez platformę vod.warszawa.pl. Działamy w Alejach Ujazdowskich 20, a za trzy lata otworzymy ponownie kino Tęcza na Żoliborzu.
Zachęcamy twórców do tworzenia filmów dokumentalnych dla dzieci i młodzieży w ramach programu SKOK W DOK. Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych, producentów i nadawców telewizyjnych, fundusze filmowe, dystrybutorów, do ich realizacji i wprowadzania na rynek (poprzez pitchingi i Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni organizowane corocznie podczas festiwalu Millenium Docs Against Gravity), nauczycieli i rodziców do wykorzystywania takich filmów w edukacji (udostępniamy filmy i materiały edukacyjne, organizujemy warsztaty i kursy). Jesteśmy organizatorem Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC.
Platforma VOD Warszawa (vod.warszawa.pl) to przyjazne, nowoczesne, cyfrowe narzędzie do udostępniania kultury online, zaprojektowane z myślą o instytucjach publicznych, organizacjach pozarządowych, twórcach festiwali i przeglądów filmowych, teatrach, a także samych artystach i wykonawcach. Na VOD Warszawa znajdują się także propozycje filmowe. Wytrawny kinoman znajdzie w serwisie pozycje fabularne, dokumentalne oraz animacje. VOD Warszawa łączy w sobie elementy technologiczne umożliwiające publikowanie filmów, seriali, podcastów, artykułów, specjalnych kolekcji czy wystaw online, a także prowadzenie transmisji na żywo z takich wydarzeń jak koncerty, recitale, spotkanie z artystami, konferencje czy wykłady oraz publikację tekstów z galeriami zdjęć.
Źródło: ckf.waw.pl