15. edycja Międzynarodowego Festiwalu FrankoFilm - Zielona Góra

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2019-05-10

Międzynarodowe gwiazdy kina spotkają się z młodzieżą podczas 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych FrankoFilm – Zielona Góra już 23-26 maja!

 

Zielona Góra, każdego roku, już od 15 lat staje się kolebką języka francuskiego. Wszystko za sprawą Festiwalu FrankoFilm – Zielona Góra, który jest wyjątkową okazją dla setek młodych ludzi z całego świata na realizowanie swojej pasji do języka poprzez sztukę kinematografii. Do udziału
w tegorocznej edycji Festiwalu zgłoszono 45 filmów krótkometrażowych – najlepsze poznamy już pod koniec maja w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze.

Międzynarodowy Festiwal Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych FrankoFilm – Zielona Góra to inicjatywa zapoczątkowana w 2002 roku przez Laurent Vavon, pełniącego obecnie funkcję dyrektora Festiwalu, prezesa organizującego go Stowarzyszenia Artownia, nauczyciela akademickiego języka francuskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz koordynatora Dni Frankofonii w Zielonej Górze. Przez ostatnie 15 lat, na Festiwalu FrankoFilm pojawiły się liczne osobistości związane ze światową kinematografią, mające związki z Francją i kulturą francuską, m.in. reżyserzy: Rafael Lewandowski i Kasia Adamik, aktorzy: Agata Buzek, Wojciech Pszoniak, Elisabeth Duda i inni ludzie kina, tacy jak np. operator filmowy Yann Seweryn.

Gościem honorowym tegorocznej edycji Festiwalu będzie wychowany i rozpoznawalny we Francji
i Szwajcarii aktor młodego pokolenia – Philippe Tłokiński, w Polsce znany m.in. z tytułowej roli
w najnowszym filmie Władysława Pasikowskiego „Kurier” – opowiadającego historię Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W roli gościa specjalnego, towarzyszyć mu będzie Patrycja Volny, mieszkająca we Francji aktorka i piosenkarka, znana również z roli Marysi w filmie „Kurier”, roli Dobrej Nowiny w filmie Agnieszki Holland „Pokot”, czy głośnej produkcji Netflixa „1983”.

 

Festiwal adresowany jest przede wszystkim do młodzieży szkół średnich i studentów, którzy uczą się języka francuskiego, jest jednak również otwarty na młodszych uczniów. To oni właśnie, wykorzystując film krótkometrażowy jako formę wyrazu rozbudzają swoją pasję do sztuki filmowej i jednocześnie – języka francuskiego. Organizatorzy Festiwalu wierzą, że pozwala on na odkrywanie nowych, młodych talentów kinematografii.

Każda edycja oprócz projekcji filmów konkursowych zawiera także wiele innych atrakcji. m.in. projekcję filmu pełnometrażowego i spotkanie z odtwórcami głównych ról, spotkania ze znanymi osobistościami ze świata kina, master class prowadzone przez renomowanych gości, a także wystawy, pokazy i wieczór integracyjny. Projekcje filmów podczas Międzynarodowego Francuskojęzycznego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych FrankoFilm – Zielona Góra są otwarte dla wszystkich – wstęp jest wolny.

Sponsorami tegorocznej edycji Festiwalu są Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego, Ambasada Francji
w Polsce, Instytut Francuski, Urząd Miasta Zielona Góra, Uniwersytet Zielonogórski i Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego Patronem medialnym Festiwalu jest portal Interia.pl. Partnerami Festiwalu są:  Zakład Filologii Romańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego, bank Crédit Agricole, hachette, Insytut Sztuk Wizualnych UZ, Tutaj studio,  Festiwal Off Courts Trouville, ZSiPKZ – Szkoła Przyszłości, , Muzeum Ziemi Lubuskiej, Projekt Walizka, restauracja OHY AHY,  pub Piwiarnia i firma Mumuno.

 

Więcej informacji na www.frankofilm.pl