Festiwal Decalogue - 10 Prostych Słów

Strona główna Dodano: 2021-06-17

WYDARZENIE: Festiwal Decalogue – 10 Prostych Słów!
MIEJSCE: plac przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
TERMIN: 26 czerwca 2021 r., godz. 15:00-21:00 
AKTUALNE INFORMACJE DOSTĘPNE NA: www.muzeum1939.pl
 
W imieniu dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. Karola Nawrockiego  mam zaszczy zaprosić na Festiwal Decalogue – 10 Prostych Słów!, który  odbędzie się 26 czerwca 2021 r. na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W ramach wydarzenia, nawiązującego do  przypadającej w tym roku 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do wolnej Polski, zaplanowano cztery koncerty: Arki Noego, Luxtorpedy, Józefa Skrzeka oraz koncert główny – tytułowy projekt Decalogue. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Metropolity Gdańskiego abp. Tadeusza Wojdy SAC.
 
Organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Patronat Honorowy: Metropolita Gdański abp Tadeusz Wojda SAC
Produkcja: ImpressArt Rafał Urbański
Scenariusz i prowadzenie: Adam Woronowicz
Kierownik artystyczny: Marcin Pospieszalski
Idea wydarzenia: Marcin Pospieszalski, Rafał Urbański, Krystyna Wydrzyńska, Radosław Grabowski, we współpracy ze Stowarzyszeniem “Pomoc Kościołowi w Potrzebie”
Patronat medialny: Gość Niedzielny, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, TVP3 Gdańsk
 
Bilety: Sprzedaż biletów prowadzona jest od 14 czerwca br. w kasach Muzeum oraz na stronie bilety.muzeum1939.pl
·Arka Noego – 10 zł, 
·Luxtorpeda, Józef Skrzek i koncert główny Decalogue – 10 zł 
 
 
To jedyny taki dzień - wypełniony koncertami, świadectwami oraz fragmentami wystąpień papieskich. W sytuacji, w której wiele osób pyta, co robić, gdzie szukać odpowiedzi na chaos i brak autorytetów – odpowiedzą są słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w 1991 r. podczas pielgrzymki do Polski:
– Oto Dekalog, oto 10 słów. Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy i świata.
 
 
PROGRAM FESTIWALU:
 
  • ARKA NOEGO (15:00-16:00)
Dziecięcy zespół muzyczny, wykonujący piosenki o tematyce religijnej. W jego skład wchodzą głównie dzieci członków zespołu 2Tm2,3 oraz ich przyjaciele. Działalność grupy sięga 1999 r., kiedy to powstała pierwsza piosenka z okazji pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II. Od tego czasu młodzi wykonawcy koncertują nie tylko w Polsce, ale również zagranicą, np. w USA i Kanadzie. Występowali przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II i tysiącami wiernych podczas wielkiego spotkania dzieci na zakończenie Roku Jubileuszowego.  Piosenki Arki Noego cieszą się wielką popularnością, zarówno w Polsce jak i na świecie, o czym świadczy przetłumaczenie i nagranie ich  w kilku językach obcych. Zespół wydał dotychczas 7 płyt.

UWAGA - w trakcie koncertu zespołu Arka Noego prowadzona będzie kwesta na rzecz wsparcia „Mostu do Nieba” –pierwszego hospicjum dla dzieci na Litwie, które potrzebuje środków na utrzymanie. Zebrane środki zostaną przeznaczone na rzecz  podopiecznych ośrodka, by mogli w godności i spokoju przetrwać ostatnie dni ich życia.Informacje na temat „Mostu do Nieba”, w tym także szczegóły dotyczące udzielenia pomocy można odnaleźć na stronie www.mostdonieba.pl

  • LUXTORPEDA (18:30-19:00)
Polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową. Powstała w 2010 r. z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Roberta Friedricha, znanego z zespołów: Acid Drinkers, Arka Noego, Kazik na Żywo i 2Tm2,3. Muzyk do współpracy zaprosił związanych z zespołem 2Tm2,3 gitarzystę Roberta Drężka i basistę Krzysztofa Kmiecika oraz ówczesnego perkusistę Turbo i zespołu Armia Tomasza Krzyżaniaka. W 2011 r. w trakcie nagrywania albumu skład uzupełnił wokalista Przemysław „Hans” Frencel, raper znany z duetu Pięć Dwa. Debiutancki album formacji zatytułowany Luxtorpeda ukazał się 9 maja 2011 r. W sesji nagraniowej wziął udział także Maciej Jahnz, który zarejestrował partie solowe gitary elektrycznej. W 2021 r. z okazji dziesięciolecia zespół nagrał covery własnych utworów na płytę Elektroluxtorpeda.
 
  • JÓZEF SKRZEK (19:15-19:55)
Multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor. Współpracował z najwybitniejszymi muzykami z Polski i świata. Współtwórca grupy SBB, z którą nagrał kilkanaście płyt, demonstrując światu nową formułę muzyki uniwersalnej, ze słowiańską romantyką oraz buntowniczą dynamiką rocka. Od początku lat osiemdziesiątych regularnie występuje w kościołach, prezentując zarówno stricte organowe recitale, jak i koncerty na których łączy brzmienia akustyczne z syntezatorami. Z powodzeniem komponuje muzykę filmową i reklamową. Wspólnie z Lechem Majewskim wystawił operę współczesną „Pokój Saren”. Współpracuje także z prof. Wiesławem Komasą, intuicyjnie łącząc słowo mówione z muzyką (spektakl „Jesteś, który jesteś”). Jego niebywały dorobek artystyczny został doceniony złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
 
  • KONCERT GŁÓWNY DECALOGUE (20:00-21:00)
Finałowy występ wszystkich artystów uczestniczących w Festiwalu Decalogue – 10 Prostych Słów! Koncert złożony z wystąpień wielu różnorodnych polskich wokalistów, połączony z elementami przemówień Jana Pawła II z 1991 roku. Celem wydarzenia jest przypomnienie wciąż aktualnego nauczania Ojca Świętego, ukazanie wartości Dekalogu jako fundamentu życia chrześcijańskiego, drogowskazu dla współczesnego świata. Papieskie słowa sprzed lat, mimo odmiennego kontekstu, nic nie straciły ze swej aktualności. W czasach erozji zasad i rozmywania wartości warto wsłuchać się w ponadczasowe słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w czasie pielgrzymek Papieża Polaka do Ojczyzny.
 
WYKONAWCY:
Andrzej Lampert, Marcin Spenner & Piotr Łukaszewski, Agnieszka Cudzich, Józef Skrzek, Ksiądz Jakub Bartczak, Marika, Arka Noego, Luxtorpeda, Adeb Chamoun Trio (Adeb Chamoun, Katarzyna Gacek-Duda, Wassim Ibrahim); Anna Witczak-Czerniawska, Katarzyna Bogusz, Dominik Bieńczycki (Dikanda); Polski Chór Kameralny; Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy podległa dowódcy Garnizonu Warszawa oraz Kujawsko-Pomorska Orkiestra Muzyki Polskiej p/d mjr. Dominika Sierzputowskiego; Sekcja rytmiczna p/k. Marcina Pospieszalskiego (Szymon Madej – perkusja, Tomas Cellis Sanchez – perkusjonalia, Marcin Pospieszalski – bas, Piotr Cudzich – fortepian, Dariusz Bafeltowski – gitara, Piotr Łukaszewski – gitara).
 
 
Serdecznie zapraszamy!
 
Źródło: muzeum1939.pl