012345678

Wystawa prac Rajmunda Ziemskiego

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2019-09-11

RAJMUND ZIEMSKI
wystawa 19/09-01/12/2019
Galeria Opera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

 

Sezon 2019/2020 Galeria Opera otwiera 19 września wystawą prac Rajmunda Ziemskiego − jednego z najwybitniejszych abstrakcjonistów w historii współczesnego malarstwa polskiego. Wychowanek warszawskiej ASP i Artura Nachta-Samborskiego debiutował podczas słynnej wystawy w Arsenale w 1955 roku Przeciw wojnie − przeciw faszyzmowi, by potem związać się z Marianem Boguszem oraz Galerią „Krzywe Koło” i wkrótce podbić galerie w kraju i za granicą (m.in. Genewa, Paryż, Wiedeń, Tokio, Kolonia, Nowy Jork, Bruksela, Madryt). Stworzył własny, niepowtarzalny język malarski, który cechuje perfekcyjne wyczucie barwy oraz wyjątkowy sposób łączenia gładko kładzionej farby, rozlewanej cienkimi stróżkami z kładzioną grubymi warstwami, która w swojej fakturze przypomina rodzaj chropowatej narośli, liszajów.

Na wystawie będzie można obejrzeć obrazy, gwasze oraz rysunki artysty z każdego okresu jego twórczości: od figuratywnych obrazów kobiecych głów z lat 50. po słynne abstrakcyjne pejzaże z późniejszych i ostatnich lat jego życia – zarówno te na papierze, jak i te malowane grubo kładzioną farbą na płótnach zbitych w kształt krzyża.

Wystawa czynna od czwartku do soboty w godzinach 10.00-17.00. Wejście przez hol kas przedsprzedaży (wstęp 1 zł). Dla widzów także na godzinę przed spektaklami i podczas przerw.