Wystawa o Janie Pawle II po raz pierwszy na Google Arts

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2020-09-10

W ramach tegorocznego jubileuszu 100. urodzin Karola Wojtyły, Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało wystawę biograficzną Karol Wojtyła. Narodziny”. Zaprojektowana zgodnie z nowatorską, wystawienniczą ideą gotowa do druku” ekspozycja w wersji polskiej lub angielskiej trafiła do blisko 500 miejsc w Polsce i na całym świecie. Dzięki współpracy z placówkami Ministerstwa Spraw Zagranicznych powstały kolejne wersje językowe: japońska, bułgarska, rumuńska, ukraińska, włoska i rosyjska. Od dziś wystawa jest dostępna również online na platformie Google Arts&Culture w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Przygotowanie wystawy na Google Arts&Culture – największej na świecie platformie do udostępniania online kolekcji i zbiorów – stało się możliwe dzięki współpracy autora wystawy – Centrum Myśli Jana Pawła II z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Ogromne zainteresowanie wystawą „Karol Wojtyła. Narodziny” oraz sytuacja wywołana przez pandemię COVID-19 ograniczająca przez dłuższy czas możliwość prezentowania wystawy szerszej publiczności skłoniły nas do tego, by przygotować i udostępnić ten zbiór na platformie Google, a tym samym znaleźć się w gronie 2000 instytucji z całego świata, które właśnie tam udostępniają swoje projekty – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. Na tej międzynarodowej platformie nie było do dziś wystawy poświęconej Janowi Pawłowi II. Nasz pomysł spotkał się z zainteresowaniem MSZ. Uznaliśmy wspólnie, że w roku setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły warto połączyć siły obu instytucji i zaprezentować w formie ekspozycji kluczowe fragmenty biografii papieża osadzone w ważnych, również dla Polski, wydarzeniach historycznych.

Sekretarz Stanu w MSZ, Szymon Szynkowski vel Sęk mówi: W jubileuszowym roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i placówki dyplomatyczno-konsularne oraz instytuty polskie aktywnie promują postać człowieka, który został papieżem, i papieża, który pozostał człowiekiem.  Jan Paweł II otworzył nowe drogi dialogu między narodami, w tym dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego, angażował się na rzecz pokoju i demokracji na świecie, w tym obalenia komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej. Cieszy nas, że ta wirtualna wystawa jest swego rodzaju kontynuacją pielgrzymek św. Jana Pawła II, które zbliżały ludzi i stawały się inspiracją do dialogu i zmian historycznych.

Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” w wersji online dostępna jest po polsku i po angielsku, ale w planach są również kolejne wersje językowe.

Ekspozycja „Karol Wojtyła. Narodziny” zabiera w podróż po przełomowych momentach życia papieża Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na
balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.




Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności – tych z nas, którzy pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, którzy urodzili się już po jego śmierci. Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty
z życia Karola Wojtyły, jego kolejne „narodziny” rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża. Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.

Ekspozycja online składa się z ponad 50 obiektów, w tym zdjęć i filmu. Znaleźć wśród nich można między innymi archiwalne fotografie z dzieciństwa papieża, Krakowa z czasów II wojny światowej oraz ważnych miejsc, które odwiedził Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu. Materiały pozyskane zostały od osób prywatnych, instytucji, agencji prasowych, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II.

Wystawa na Google Arts&Culture dostępna jest pod linkiem: tutaj

Instytucje zainteresowane tradycyjną formułą wystawy (plansze „gotowe do druku”) wciąż mogą ją nieodpłatnie pozyskać. Szczegóły, w tym regulamin udostępniania wystawy oraz poglądowe plansze można obejrzeć online i pobrać na stronie: centrumjp2.pl

***

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, która w intelektualnym i duchowym dorobku Karola Wojtyły poszukuje odpowiedzi na najważniejsze pytania i wyzwania współczesnego świata. Centrum działa w obszarze kultury, edukacji i budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Jako miejsce spotkań i dialogu tworzy przestrzeń współpracy ze środowiskiem naukowym i artystycznym ponad podziałami kulturowymi i ideologicznymi. Jest operatorem Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla uczniów i studentów, organizatorem dwóch warszawskich festiwali: Nowe Epifanie i Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju oraz inicjatorem i właścicielem multimedialnego portalu JP2online.pl stanowiącego pierwsze, kompleksowe źródło wiedzy o papieżu w Polsce i na świecie.