Wykład w Katowicach

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2016-12-01

W sercu starożytnego miasta. Wykład prof. dr hab. Ewdoksii Papuci-Władyki.

 

Tylko do 4 grudnia w siedzibie Muzeum przy al. W. Korfantego 3 w Katowicach można zobaczyć ekspozycję fotograficzną poświęconą pięciu sezonom badawczym krakowskich archeologów na agorze starożytnego miasta Nea Pafos na Cyprze. Kierująca tymi badaniami od 2011 roku prof. dr hab. Ewdoksia Papuci-Władyka przedstawi najważniejsze rezultaty prac swojego zespołu podczas wykładu pt. „W sercu starożytnego miasta. Badania krakowskich archeologów na agorze w Pafos na Cyprze (2011–2016)”, który odbędzie się 9 grudnia.

Cypr od zarania dziejów odgrywał istotną rolę w rozwoju cywilizacji tego regionu. Wielki wkład w rozwój wyspy miały zwłaszcza miasta portowe, w tym Pafos. Miasto, założone pod koniec IV lub na początku III w. p.n.e., w okresie hellenistyczno-rzymskim pełniło rolę stolicy Cypru (od około 200 r. p.n.e. do około 350 r. n.e.). Było wówczas siedzibą stratega zarządzającego wyspą z ramienia egipskiej dynastii Ptolemeuszy, a następnie rzymskiego gubernatora. Dziś Pafos to jedno z najważniejszych starożytnych miast na Cyprze, a jego zabytki zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Od 2011 roku w mieście tym badania prowadzą archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Na wykładzie zaprezentowane zostaną najciekawsze pozostałości odkrytej architektury: świątynia, magazyny, małe sklepiki, baseny, studnie itp., a także znalezione naczynia ceramiczne, monety, obiekty metalowe czy obiekty szklane.

Zainteresowania badawcze prof. dr hab. Ewdoksii Papuci-Władyki to m.in. sztuka i archeologia starożytnej Grecji, Cypru oraz kolonii greckich na terenie północnych wybrzeży Morza Czarnego, ceramika i greckie malarstwo wazowe, a także kolekcjonerstwo i antyk w Polsce, polskie kolekcje państwowe i prywatne zabytków greckich, etruskich i rzymskich.


9 grudnia, godz. 17.00
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1
sala edukacyjna H
wstęp 1 zł

 


Źródło: Dział Promocji Muzeum Śląskiego w Katowicach
http://www.muzeumslaskie.pl