01234567

Wokół twórczości Józefa Czapskiego-Katowice

Strona główna » Aktualności Dodano: 2017-10-09

Od dziennika do krajobrazu. Wokół twórczości Józefa Czapskiego.

 

11 października 2017 roku w Muzeum Śląskim odbędzie się wykład poświęcony Józefowi Czapskiemu pt. „Od dziennika do obrazu”. Wygłosi go Janusz Nowak, kustosz Muzeum Narodowego Biblioteki Czartoryskich w Krakowie i opiekun spuścizny artysty.

Józef Czapski był malarzem, pisarzem, krytykiem sztuki, a także oficerem Polskich Sił Zbrojnych gen. W. Andersa oraz jednym z najwybitniejszych polskich diarystów. Czapski, żyjąc, patrząc, pisząc i czytając, szukał prawdy o sobie samym i innych w samotności i w spotkaniach z ludźmi. W malarstwie i na kartach dziennika próbował zatrzymać ulotność „błyskawiczności widzenia i myśli”.

Obrazy w dziennikach (rysunki, akwarele, miniatury obrazów) stanowiły dla Józefa Czapskiego rodzaj dokumentacji, studiów i  konfrontacji z własnym warsztatem pracy. Liczne notatki malarskie umieszczane na kartach dziennika były dla niego podstawą do malowanych później obrazów. Po latach oglądane (choć często zapominane) nabywały nowego waloru – nie w sensie poprawności, ale w sensie wypowiedzi malarskiej. Na kartach dzienników Czapskiego nie ma fikcji, jest autentyzm funkcjonujący jako świadectwo o człowieku.

Wykład „Od dziennika do obrazu” będzie połączony z prezentacją trzech grafik i jednego obrazu autorstwa Czapskiego, które znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego. Wykład będzie wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi Józefa Czapskiego, którego pierwsza edycja odbywa się w kilkunastu miastach Polski, Rosji i Francji w dniach od 4 października do 7 listopada 2017 roku. Spotkanie z Januszem Nowakiem poprowadzi Elżbieta Skoczek, pomysłodawczyni i dyrektor festiwalu.

Wydarzenie odbędzie się w środę 11 października 2017 roku o godz. 17.00 w sali imprezowej w siedzibie Muzeum Śląskiego przy katowickim rynku. Wstęp 1 zł, bilety kupić można tylko w kasach Muzeum Śląskiego.

 

Źródło: Dział Promocji Muzeum Śląskiego w Katowicach
http://www.muzeumslaskie.pl