01234567

Wieliczka zaprasza na wystawę

Strona główna » Aktualności Dodano: 2017-06-12

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę „Zapomniana kolekcja. Zbiory rodu Niedzielskich”, którą zwiedzać można tylko  do 18 czerwca w Zamku Żupnym w Wieliczce.

„Zapomniana kolekcja. Zbiory rodu Niedzielskich”

 

Ekspozycja zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka przedstawia dostępną część kolekcji rodu Niedzielskich gromadzoną od początku XIX w. w dworku w Śledziejowicach koło Wieliczki. Niejedno Muzeum ucieszyłoby się z posiadania tak cennych dzieł.

 

Obiekty prezentowane na wystawie są różnorodne i reprezentatywne dla dawnej kolekcji, która przez lata uległa rozproszeniu. Prawdziwą perełką jest kompletna zbroja husarska z II poł. XVII w. Niezwykłymi eksponatami są także obrazy: Jana Matejki, Jaspera van der Laanen, Walerego Eliasza-Radzikowskiego i Artura Grottgera. Natomiast przykład cennego numizmatu stanowi pierwsza, polska, złota moneta, tzw. dukat Łokietka. Pamiątką przypominającą tragiczne losy Polaków w Irkucku jest pucharek z przykrywką, ozdobiony realistycznymi reliefami owadów i płazów. Wartą uwagi jest figurka wotywna ku czci bogini Afrodyty. W klimat dworu z czasów gdy mieszkali w nim Niedzielscy wprowadzają fotografie z lat 30. XX w.


Wystawa jest czynna tylko do 18 czerwca 2017 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce


Źródło: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
ul. Zamkowa 8, 32-020 Wieliczka

http://www.muzeum.wieliczka.pl