V Turniej Jednego Wiersza

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2018-03-28

Poezja powinna być rozumiana przez innych…

V Turniej Jednego Wiersza w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

 

21 marca br. – w Światowym Dniu Poezji – uczniowie kl. VII szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Krosna i powiatu krośnieńskiego zaprezentowali swoje wiersze podczas finału V Krośnieńskiego Turnieju Jednego Wiersza.

Na konkurs wpłynęło 88 wierszy, a do finału jury zakwalifikowało po 18 tekstów w dwóch grupach wiekowych i te utwory zostały zaprezentowane przez autorów podczas uroczystości finałowej.

Gości powitała Dyrektor KBP Bogusława Bęben, a konkursowe zmagania poprzedziła prezentacja twórczości Jarosława Mikołajewskiego - wybitnego poety, prozaika, dziennikarza, tłumacza z języka włoskiego.

Do tej pory wydał kilkanaście tomów poetyckich, między innymi: A świadkiem śnieg (1991), Kołysanka dla ojca (1994), Zabójstwo z miłości (1997), Mój dom przestały nawiedzać duchy (1998), Nie dochodząc pięknej (2001), Zbite szklanki (2010), Na wdechu (2012), Wyręka (2014), Żebrak (2016). Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany – Nagrodą im.  Kazimiery Iłłakowiczówny, Świętego Brata Alberta, Barbary Sadowskiej, Nowej Okolicy Poetów, Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, Nagrodą im. Beaty Pawlak, a w 2014 został odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Pisze i tłumaczy również książki dla dzieci. W jego dorobku translatorskim są m.in. przekłady utworów Dantego, Petrarki, Michała Anioła, Leopardiego, Montalego, Ungarettiego, Luziego, Pavesego.  Najnowsze książka Jarosława Mikołajewskiego to również reportaże (poetyckie): Wielki przypływ (2015) i „Terremoto” (2017).

Podczas spotkania w KBP podkreślał, że poezja to przede wszystkim doświadczenia. Przeczytał także kilkanaście swoich wierszy z ostatniego tomiku, a także wiersze dotąd niepublikowane.

Konkursowe wiersze i sposób ich przedstawienia przez młodych poetów oceniało jury w składzie: Jarosław Mikołajewski (przewodniczący jury), Anna Pelc – nauczyciel polonista oraz Małgorzata  Jasiewicz - bibliotekarz polonista.

W grupie gimnazjów przyznano: I nagrodę  Jakubowi [A1] [A2] Kędzierskiemuuczniowi kl. III  Gimnazjum nr 4 w Krośnie za wiersz ***(I gdy wyjdziemy), II nagrodę otrzymała Julia Trzaskoś -  uczennica kl. III gimnazjum w Szkole Podstawowej w Krościenku Wyżnym za wiersz „Czerwona żarówka”, natomiast III Katarzyna Kłosowicz – uczennica kl. III Gimnazjum nr 4 w Krośnie za wiersz „Wiem to”. Jury przyznało dwa wyróżnienia: Kamilowi Peszko – uczniowi kl. VIISzkoły Podstawowej w Króliku Polskim za wiersz „Pragnienie” oraz Gabrieli Złotek, uczennicy kl. II Gimnazjum nr 4 w Krośnie za wiersz „Róż(a)ni”.

Natomiast w kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych jury przyznało dwie I nagrody – dla Zofii Przyprawy – uczennicy kl. II I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie  za wiersz „Trisagion” oraz Marii Radkowskiej – uczennicy kl. II I LO w Krośnie za wiersz *** (matka najprostsza),  II nagrodę otrzymała Julia Walczak – uczennica kl. III II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie za wiersz „Spowiedź Jezusa”. W tej grupie wiekowej wyróżnienia otrzymały: Justyna Kazanecka – uczennica kl. IV Liceum Plastycznego w Krośnie za wiersz „Wyznania głodnego plastyka” oraz Milena Mnich – uczennica kl. III II LO w Krośnie za wiersz *** (mówiono mi).

Przewodniczący jury przyznał również dwie nagrody specjalne: Natalii Janusz – uczennicy kl. II Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie za wiersz „Idol” oraz Justynie Szymbarze – uczennicy kl. III II LO w Krośnie za wiersz „Gasnąca nadzieja”.

J. Mikołajewski zwracając się do uczestników konkursu mówił, że biorąc udział w konkursach nie powinni niczego oczekiwać i liczyć na wygraną. Ten sam wiersz może zostać oceniany zupełnie inaczej przez różne osoby. Podkreślał przy tym, że poezja powinna być rozumiana przez czytelnika, a pisząc wiersze ważne, żeby nie przejmować cudzych wzorów…

W czasie kiedy jury podejmowało decyzję o wyborze laureatów Turnieju, uczestnicy zgromadzeni w Czytelni Głównej KBP wysłuchali recitalu Oliwii Czubochy – młodej artystki z Lubaczowa, absolwentki Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, laureatki wielu konkursów ogólnopolskich i regionalnych, m.in. Ogólnopolskiego Festiwalu Słowa i Turnieju Jednego Poety, gdzie otrzymała nagrody Grand Prix. Tworzy muzykę do tekstów wybranych poetów. Jej pierwsza płyta „Przyzywam... czyli Caritas” jest interpretacją wierszy m.in. Jarosława Mikołajewskiego. Obecnie spełnia się w piosenkach autorskich, które wkrótce pojawią się na płycie „Mów bez słów”. Jej własnemu akompaniamentowi towarzyszyła na skrzypcach Sylwia Klatka. Wśród zaprezentowanych podczas koncertu utworów znalazły się m.in. wiersze J. Mikołajewskiego: „Dwie miłości” oraz „Wyspy najszczęśliwsze”.

 

V Krośnieński Turniej Jednego Wiersza był okazją do podkreślenia obchodów ustanowionego przez UNESCO w 1999 r. Światowego Dnia Poezji, którego główną ideą jest popularyzacja pisania, czytania i publikowania poezji. Konkurs został zorganizowany przez krośnieński oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Krośnieńską Bibliotekę Publiczną w ramach projektu „Odbite w słowach” przy wsparciu finansowym Miasta Krosna.

 

Monika Machowicz