Projekt wiedza - Uniwersytet Łódzki w Empiku

Strona główna » Aktualności Dodano: 2019-03-28

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu: Projekt wiedza - Uniwersytet Łódzki w Empiku. Dr Agnieszka Gralińska-Toborek przedstawi swój wykład pt. „Street art – sztuka pogody ducha”. Start 28 marca (czwartek), o godzinie 18:00, w salonie Empik w Manufakturze.

Humor i sztuka
Od kilku lat Łódź jest jednym z ważniejszych punktów na mapie światowego street artu - sztuki ulicznej, która pomimo ogromnej popularności nadal nie jest postrzegana jako „poważna sztuka”. Tymczasem jest to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się nurtów artystycznych. O jej wyjątkowości świadczą ciągle nowi artyści wnoszący świeże pomysły, poruszający ważne problemy społeczne.

Street art i graffiti to jednocześnie humor, który może stać się orężem wykorzystywanym w politycznej walce czy w rewolucyjnym dążeniu do przemiany świata. O fenomenie sztuki ulicznej - w ujęciu komicznym i nie tylko opowie, w ramach comiesięcznego cyklu „Projekt wiedza - Uniwersytet Łódzki w Empiku”, dr Agnieszka Gralińska-Toborek z Katedry Estetyki Uniwersytetu Łódzkiego.

Prelegentka publikuje m.in. w „Art Inquiry” i „Tyglu Kultury”. Ostatnio wydała również książkę pt. „Grafitti i street art. Słowo, obraz, działanie” (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego).
Projekt "Wiedza"
„Projekt Wiedza” w salonie Empik to cykl comiesięcznych prelekcji z ekspertami Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w przystępny sposób opowiadają o ciekawych tematach z różnych dziedzin nauki. Obrana formuła zapewnia słuchaczom możliwość poznania wielu zagadnień z pewnego źródła, podpartych badaniami i podanych w przyjemny, popularnonaukowy sposób.

W dobie fake newsów i samozwańczych ekspertów szerzenie merytorycznych, sprawdzonych informacji staje się kluczowe. Przeciwdziałanie szkodliwym tendencjom, z jakimi zmagają się obecnie media i nauka, stanowi obowiązek każdej instytucji dysponującej specjalistami. Uniwersytet Łódzki od dłuższego czasu zapewnia prostszy dostęp do różnorodnej wiedzy za pośrednictwem publikowanych materiałów.

Uczelnia coraz bardziej otwiera się na otoczenie i pomaga wszystkim zainteresowanym poszerzać swoje horyzonty, jak również weryfikować poprawność zasłyszanych informacji.

Do dyspozycji odbiorców oddaliśmy już cykl Komentarze UŁ, w którym eksperci wyjaśniają rzeczywistość lub oceniają fachowo ciekawe zjawiska.

Formę komentarzowej „wiedzy w pigułce” uzupełniają poszerzone nagrania audio dla tych, którzy w wolnym czasie lubią szczegółowo zgłębiać zagadnienia z zakresu humanistyki i nauk ścisłych. Podcasty UŁ, bo o nich mowa, zawierają najciekawsze wykłady wygłaszane przez naszych naukowców i zagranicznych prelegentów.