Oblicza getta - zwierciadło tragedii

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2018-08-23

Teksty powstające w getcie łódzkim przesycone były cierpieniem i strachem. Były to słowa, z których biła obojętność wobec wszystkiego, co nie pozwalało przeżyć. Z „Obliczami getta” można zapoznać się podczas spotkania z naukowcami UŁ - dr Ewą Wiatr i dr Krystyną Radziszewską, które zebrały i opracowały ten bogaty materiał. Zapraszamy 28 sierpnia, na godzinę 18:00 do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83).

Pamiętnik pisany na marginesie

Antologia „Oblicza getta” zbiera wiele, w większości dotąd niepublikowanych, tekstów spisanych w łódzkim getcie.

Wśród nich znajdują się świadectwa absolutnie wyjątkowe, m.in. dziennik Abrama Łaskiego spisywany na marginesach książki Les Vrais Riches w czterech językach: po polsku, hebrajsku, angielsku i jidysz – mówi dr Adam Sitarek, który poprowadzi spotkanie w Centrum Dialogu.

Kolekcja reportaży w niezwykle dokładny sposób opisuje rzeczywistość getta, której obraz dopełniają utwory literackie, wiersze i opowiadania, w tym pisane przez dzieci i młodzież. W antologii znalazło się także wiele tekstów satyrycznych - m.in. teksty piosenek krytykujące władze getta, czy zestawienia opisującego getto za pomocą tytułów przedwojennych popularnych filmów. Wszystko to sprawia, że „Oblicza getta” są nie tylko unikalnym materiałem dla badaczy dziejów i kultury getta, ale także wyjątkowym świadectwem oporu więzionych w getcie ludzi.

Zwierciadło tragedii

Objętość, bogactwo, różnorodność gatunkowa i tematyczna tekstów zamieszczonych w antologii „Oblicza getta” jest olbrzymia, a jej rozmach oszałamiający. Antologia staje się dzięki temu zwierciadłem getta łódzkiego, jego dnia powszedniego i wydarzeń nadzwyczajnych, funkcjonowania najróżniejszych gettowych instytucji i ludzi żyjących, pracujących i głodujących w getcie, poddanych terrorowi, w końcu eksterminowanych – pisał w recenzji książki prof. Jacek Leociak.

„Oblicza getta” ukazały się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. Spotkanie w Centrum Dialogu organizowane jest w ramach obchodów 74. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Dyskusję z autorkami antologii poprowadzą dr Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu oraz dr Adam Sitarek z Centrum Badań Żydowskich UŁ. Wstęp na spotkanie jest wolny.