Nowe projekty w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2018-06-01

Łączy nas książka… -

nowe projekty w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

 

Krośnieńska Biblioteka Publiczna rozpoczyna realizację dwóch projektów, które uzyskały w tym roku dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Wnioski KBP otrzymały wysoką ocenę komisji konkursowej i otrzymały maksymalną kwotę dofinansowania.

 

Projekt pn. „Łączy nas książka” obejmie działania promujące bibliotekę i literaturę, kształtujące wizerunek biblioteki jako instytucji zachęcającej lokalną społeczność do uczestniczeniu w wydarzeniach kulturalnych. Literatura potraktowana zostanie jako pretekst do podejmowania działań animacyjnych. Twórczość dla dzieci, w formie spotkań i warsztatów,  zaprezentują: Romek  Pawlak /autor m.in. książki o Ignacym Łukasiewiczu pt. „Być jak Ignacy” spotka się z młodymi krośnianami już 14 czerwca/, Barbara Gawryluk, Kazimierz Szymeczko, Artur Nowicki. Natomiast młodzież weźmie udział w warsztatach: tworzenia lipdubów, pisania tekstów krytycznych oraz animacji poklatkowej. W okresie wakacji dzieci uczestniczyć będą w cyklu spotkań „za kulisami”, w rezultacie których przygotują spektakl. Z udziałem młodzieży i dorosłych odbędą się spotkania z Szymonem Hołownią, Jędrzejem Majką, Arkadym Pawłem Fiedlerem i Jackiem Hugo-Baderem. Wszystkie zaplanowane działania „łączy książka” – w różnych formach.

Patronatem medialnym projekt objęli: Portal Krosno24.pl, Telewizja Obiektyw, Radio RMF MAXXX oraz Trendy Radio.

 

Natomiast projekt pn. „Biblioteka – przestrzeń działań twórczych” ma na celu rozwijanie umiejętności bibliotekarzy do podejmowania aktywnych form pracy, wykorzystujących nowe technologie i innowacyjne metody. Jego realizacja obejmie cykl szkoleń skierowanych do pracowników bibliotek z Krosna i powiatu krośnieńskiego z takich tematów jak: otwarte źródła informacji oraz mobilne narzędzia w pracy z dziećmi; animacja poklatkowa jako forma promocji literatury; biblioteka cyfrowa narzędziem edukacyjnym; realizacja gier miejskich, lipdub-ów, flashmobów; picturebooki w edukacji, „kamishibai” jako nowa forma pracy; internetowe narzędzia i ich wykorzystanie w instytucji kultury; roboty, drukarki 3D i inne „zabawki” elektroniczne w ofercie biblioteki. Nowe kompetencje bibliotekarze wykorzystają przygotowując ofertę edukacyjno-animacyjną dla użytkowników swoich instytucji.

 

Informacje o szczegółach i terminach realizacji poszczególnych wydarzeń będzie można znaleźć na stronie internetowej biblioteki - www.kbp.krosno.pl oraz profilu KBP na Facebooku.

Monika Machowicz