9876543210

Muzeum Żup Krakowskich w Zamku Żupnym i w kopalni dostępne do zwiedzania

Strona główna » Aktualności Dodano: 2020-06-24

o prawie trzech miesiącach przerwy do Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka wróciła normalność. Od 8 czerwca, obok Zamku Żupnego (udostępniony 23 maja), można też zwiedzać Trasę Muzeum w kopalni soli na głębokości 135. Zwiedza się  ją wraz z Trasą Turystyczną w ramach biletu do kopalni. Przejście przez obie trasy zostało tak zorganizowane, żeby wszystkim zapewnić bezpieczeństwo.

Trasa Muzeum na III poziomie kopalni soli przybliża ponad 700-letnią historię przedsiębiorstwa solnego i jego znaczenia dla państwa. Przedstawia używane przez górników maszyny, urządzenia, wózki, narzędzia i oświetlenie, techniki wydobywcze, tradycje górnicze a także duże komory. Ponadto zobaczyć można:  kryształy soli z Grot Kryształowych, zabytkowe mapy kopalni, neolityczne naczynia do produkcji soli oraz dzieła sztuki np. obrazy Jana Matejki i cenny róg Bractwa Kopaczy ( 1534 r.) - symbol bogactwa wielickiej kopalni.

W Zamku na zwiedzających czeka pokaz cennych, ostatnio zakupionych,  obiektów z różnych stron świata takich jak: naczynia przyprawowe, sztućce i porcelanowe figurki górników. Muzeum w ostatnich latach wzbogaciło także swe zbiory o obiekty techniki, niektóre z nich prezentowane są w sąsiedniej sali. Wśród nich oświetlenie górnicze, instrumenty geodezyjne i przyrządy miernicze oraz zestawy kreślarskie. W sali tej, do sentymentalnego spaceru po dawnej kopalni, zachęcają zdjęcia wykonane przez Awita Szuberta, Jana Czerneckiego i Władysława Gargula.
 Dziedzińce Zamku Żupnego dostępne są od godziny 9.00 do zachodu słońca. Wstęp bezpłatny.

Wszyscy wchodzący na teren Muzeum są proszeni o przestrzeganie aktualnie obowiązujących zaleceń ministra zdrowia, które służą bezpieczeństwu wszystkich.