DYPLOMY 2016 - Poznań

Strona główna » Imprezy Dodano: 2016-06-17

zdj: Ewa Bielańczyk-Obst

Wystawa DYPLOMY 2016, otwierana 20.06.2016 roku o godz. 19.00 w pawilonie 1 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Podczas wernisażu wystąpi zespół PANOPTIKUM, prowadzony przez Tomasza Kalitkę, na co dzień nauczyciela akademickiego na Wydziale Malarstwa i Rysunku.
Wystawa czynna będzie od 21 do 26 czerwca, w godz. 9.00 - 19.00

 

DYPLOMY 2016

Wystawa „DYPLOMY 2016”, pokazywana od 21 do 26 czerwca w pawilonie nr 1 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, to szansa obejrzenia - w jednym miejscu i czasie – blisko 200 prac dyplomowych tegorocznych absolwentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Nie bez znaczenia jest miejsce ekspozycji, bowiem właśnie tu realizuje się w sposób modelowy idea współistnienia sztuki i biznesu: z jednej strony mecenat Prezesa i Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich, z drugiej – prace młodych twórców, jeszcze ciągle związanych z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu.

Od 2010 prace dyplomowe UAP pokazuje poza budynkami szkolnymi; wiąże się to z nadaniem im statusu publicznego, a to oznacza, że każdy, kogo temat interesuje, może być świadkiem obrony dyplomu, zadać autorowi pytanie czy wejść z nim w polemikę.
Decyzja ta przełożyła się wprost na poziom prac, bo publiczny pokaz zwiększa odpowiedzialność autora za jej przekaz i jakość. Dziś dyplom to nierzadko efektowny początek kariery...

Przed nami siódma edycja wystawy. Po sześciu latach doświadczeń, możemy stwierdzić, że duże przestrzenie pawilonów MTP stały się naturalnym środowiskiem dla młodej sztuki.

Kuratorem Generalnym Dyplomów UAP na Międzynarodowych Targach Poznańskich jest dr hab. Piotr Tetlak prof. ndzw. UAP:

Na początku, kiedy na prośbę JM Rektora Marcina Berdyszaka, podejmowałem się tego zadania, zadawałem sobie pytanie: „Czy sztuka wywiera wpływ na społeczeństwo, czy też jest skierowana sama na siebie i pozbawiona cech dydaktycznych?” i odpowiadałem jednocześnie: „Obszar funkcjonowania  dziedzin projektowych i artystycznych rozciąga się od tradycyjnych technik aż po działania alternatywne i widowiskowe. Zawsze znajdą się możliwości i  miejsca na różne sposoby uprawiania sztuki. A tam, gdzie dyscypliny sztuki  łączą się z dziedzinami życia społecznego możemy mówić o wpływie na społeczeństwo”. Teraz po raz kolejny utwierdzam się w tym przekonaniu, że  jednym z takich właśnie miejsc są tereny Targów. Przykład Targów pokazuje nam, jak można łączyć sztukę i kulturę z innymi dziedzinami oraz inwestycjami Poznania.

Każda kolejna odsłona wystawy, potwierdza te słowa.
Komisje egzaminacyjne prace oceniły, teraz oddajemy je pod Państwa osąd. Najważniejszy. Bo przecież sztuka ma największy sens w kontakcie z widzem.

Kontakt – dr hab. Piotr Tetlak, prof. ndzw. UAP: 602 618 015

 

Historia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu rozpoczyna się w roku 1919, kiedy została utworzona Państwowa Szkoła Sztuki Zdobniczej. Od tamtego czasu wielokrotnie zmieniała adres i nazwę. Niezmienne jednak pozostawało zawsze założenie, by nigdy tu nie dominowała jedna doktryna artystyczna, projektowa czy estetyczna; UAP był (i nadal pozostaje) miejscem spotkań różnych koncepcji wielu dziedzin sztuki – od dyscyplin klasycznych po najbardziej współczesne.


Od 2008 roku, przez dwie kadencje, uczelnią kierował zespół:
prof. Marcin Berdyszak, prof. zw. UAP – Rektor
prof. Jacek Adamczak, prof. zw. UAP – Prorektor ds. Studenckich
prof. Andrzej Syska, prof. zw. UAP – Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą i Programów Naukowo-Badawczych
prof. Jacek Jagielski, prof. zw. UAP – Prorektor ds. Artystycznych
dr hab. Konstancja Pleskaczyńska, prof. ndzw. UAP – Prorektor ds. Jakości Kształcenia

Kształcenie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu odbywa się w tzw. systemie bolońskim, dwustopniowym (3-letnie studia licencjackie oraz 2-letnie studia magisterskie). Studenci mają do wyboru 8 wydziałów:
Malarstwa i Rysunku
Grafiki i Komunikacji Wizualnej
Rzeźby i Działań Przestrzennych
Architektury i Wzornictwa
Architektury Wnętrz i Scenografii
Edukacji Artystycznej
Komunikacji Multimedialnej
Animacji

Zajęcia odbywają się w 23 katedrach, na 14 kierunkach, w 19 specjalnościach, w 143 pracowniach, 11 laboratoriach.

W roku 2012 urochomione zostały studia III stopnia – doktoranckie. W roku akademickim 2015/16 na czterech wydziałach (Kominikacji Multimedialnej, Malarstwa i Rysunku, Grafiki i Komunikacji Wizualnej, Architektury i Wzornictwa) podjęło je łącznie 70 osób.

Osobną grupę stanowią studenci zagraniczni, dla których zajęcia prowadzone są w języku angielskim; UAP to jedyna tego typu uczelnia w Polsce z oficjalnym językiem angielskim jako wykładowym.

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu jest największą uczelnią artystyczną w kraju: 250 nauczycieli akademickich i 1450 studentów.
Współpracuje z wieloma szkołami artystycznymi na świecie, nie tylko w ramach programu ERASMUS, ale i osobnych umów dwustronnych. Jako jedyny w Polsce posiada – poza galeriami w miejscu lokacji – własną galerię zagraniczną, UP GALLERY w Berlinie (otwarta we wrześniu 2014), która służy nie tylko celom ekspozycyjnym (promocja artystów związanych z UAP i polskiej sztuki współczesnej), ale jest też miejscem spotkań warsztatowych oraz otwartej dyskusji o kondycji współczesnej sztuki.
Od 2009 roku UAP tworzy własną KOLEKCJĘ UAP (powołana uchwałą Senatu z 13 lutego 2009, kierownikiem Kolekcji jest prof. Jacek Jagielski, prof. zw. UAP); jej zbiory systematycznie prezentuje w ramach corocznych wystaw pod nazwą „Kolekcja“ (w latach 2009 – 2016 przygotowano 7 odsłon; wzięło w nich udział 230 artystów, pokazano 576 prac; zbiory własne liczą ponad 200 dzieł).
(szczegółowe informacje w tekście osobnym)

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu jest organizatorem wielu cyklicznych wydarzeń o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Wśród najwazniejszych wymienić należy:
Konkurs im. Marii Dokowicz na najlepszy dyplom
Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej im. prof. Józefa Kopczyńskiego
Biennale Grafiki Studenckiej
Nowy obraz/Nowe spojrzenie
Poznań Photo Diploma Award
Poznań Design Days (wspólnie z Fundacją UAP)
Wystawy „Kolekcja“
AK30 / 30 dni 30 wystaw
Studenckie Targi Sztuki (wspólnie z Nową Gazownią)
Wystawy Końcoworoczne
Wystawy „Dyplomy“
(szczegółowe informacje w tekście osobnym)

We wrześniu 2015 roku UAP był organizatorem Międzynarodowej Konferencji Naukowej „PARADOX“, adresowanej przede wszystkim do przedstawicieli uczelni artystycznych kształcących w zakresie sztuk pięknych, a zrzeszonych w międzynarodowej sieci akademickiej „Paradox“. Naukowym dyskusjom o dydaktyce i sztuce towarzyszyły międzynarodowe warsztaty artystyczne dla studentów. Była to pierwsza tego typu konferencja w tej części Europy (wcześniej – Palermo, Cork, Granada) i ogromne wyróżnienie dla Uniwersytetu.
(szczegółowe informacje na temat współpracy zagranicznej UAP w tekście osobnym)

W kręgu zainteresowań UAP pozostają też najmłodsi mieszkańcy Wielkopolski oraz seniorzy. Pod kierunkiem dr Magdaleny Parnasow, studenci Wydziału Edukacji Artystycznej prowadzą Młody Uniwersytet Artystyczny (warsztaty, współpraca z różnego typu placówkami oświatowymi i kulturalnymi) oraz zajęcia w ramach Uniwersytetu III Wieku.

Uniwersytet wspiera Fundacja UAP (prezes Zarządu – Andżelika Jabłońska-Macowicz); Fundcja, między innymi, odpowiada za działalność UP GALLERY w Berlinie i organizuje POZNAŃ DESIGN DAYS.


*UAP współpracuje z uczelniami zagranicznymi w ramach programu ERASMUS oraz na podstawie podpisywanych, osobnych umów dwustronnych. Liczba studentów przebywających na UAP w ramach ERASMUSA systematycznie rośnie. W kończącym się roku akademickim było ich 85 (średnio rocznie – 58); liczba studentów UAP wyjeżdżających do uczelni partnerskich, to średnio 32 osoby rocznie. Stosunek liczby studentów wyjeżdżających do przyjeżdżającyh jest na UAP zdecydowanie lepszy niż na innych uczelniach w Polsce.
Świadczy to o rosnącej rozpoznawalności marki UAP w Europie, wzrastającym prestiżu uczelni, atrakcyjności oferty oraz dobrej jakości kształcenia (na innych uczelniach liczba studentów przyjeżdżających jest średnio dwukrotnie mniejsza od liczby studentów chcących wyjechać na studia zagraniczne na uczelniach partnerskich).
*W latach 2008 – 2010 uczelnia otrzymywała, w trybie konkursowym, dofinansowanie z MNiSW na projekty badawcze (naukowe). Prowadzone przez młodą kadrę, asystentów i adiunktów, otrzymały następujące kwoty:
- 2008 r. – 83 500,00 PLN
- 2009 r. – 50 000,00 PLN
- 2010 r. – 60 500,00 PLN

Od 2011 roku, w związku ze zmianą ustawy, dotacje na prowadzenie badań naukowych otrzymują bezpośrednio wydziały, dzieląc je w trybie konkursowym. Kwoty przyznawane zależą, między innymi, od kategorii i osiągnięć konkretnego wydziału. Przyznane przez MNiSW dotacje (zbiorczo dla całej uczelni) wynosiły:
w 2011 r. – 452 330,00 PLN
w 2012 r. – 451 440,00 PLN
w 2013 r. – 673 210,00 PLN
w 2014 r. – 749 550,00 PLN
w 2015 r. – 749 820,00 PLN

*Pomimo kryzysu demograficznego, liczba studentów na UAP w ostatních latach wzrastała lub utrzymywała się na stałym poziomie. W roku akademickim 2008/09 studiowało tu 723 studentów, w roku 2015/16 – 1201 studentów (dane dotyczą studiów stacjonarnych). To wyróżnia UAP nie tylko w grupie uczelni artystycznych, ale i innych szkół wyższych, nawet najbardziej obleganych.

Warto dodać, że w okresie 2008 – 2016 przeprowadzono na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu 78 przewodów doktorskich i 34 habilitacje, a 36 osób otrzymało tytuł profesora.


W roku akademickim 2015/16 nastąpiło przekazanie i uruchomienie nowego budynku UAP, tym samym zakończono pierwszą część rozbudowy uczelni. W jej wyniku Budynek B powiększył swoją kubaturę o 2261,53 metrów kwadratowych (obecnie to 4420,11), Pawilon Rzeźby – o 416,49 metrów kwadratowych (obecnie to 1418,20). Nowy obiekt po przebudowie i rozbudowie liczy łącznie ponad 5838 metrów kwadratowych. Docelowo, w ciągu najbliższych kilku lat, wszystkie kierunki i wydziały zostaną skupione w obszarze jednego kampusu u zbiegu al. Marcinkowskiego i ul. 23 Lutego. Inwestycja, którą zakończono w tym roku akademickim, zrealizowana została dzięki środkom z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Ważnym elementem inwestycyjnym tego przedsięwzięcia był zakup wyposażenia (ponad 13 000 000,00 PLN), które pozwoli usunąć odczuwalne dotąd niedostatki sprzętowe.  Wspomnieć tu należy o stworzonych międzywydziałowych warsztatach:
drukarni-modelarni (wyposażonej między innmi w ploter tnąco-frezujący Kongsberg V24)
drukarni samoobsługowej
studiu filmowo-telewizyjnym (możliwość nagrań w systemach 4K, 3D, FullHD)

Stawia to UAP w rzędzie najnowocześniejszych uczelni tego typu w Europie.
Łączna wartość projektu wyniosła 48 391 802,00 PLN brutto, w tym wartość prac budowlanych stanowiła 35 322 317,00 PLN brutto.

Generalnym Wykonawcą obiektu była firma Budimex SA. Za projektowanie, nadzór i rozliczenie inwestycji odpowiadał uczelniany Dział Realizacji Projektu.


1 września 2016 roku nastąpi przekazanie uczelni nowym władzom UAP, wybranym 23.03.2016 r. w demokratycznym głosowaniu.

Począwszy od roku akademickiego 2016/2017, przez cztery lata, Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu  kierować będzie zespół:
Rektor – prof. Wojciech Hora, prof. zw. UAP
Prorektor ds. Studenckich – dr hab. Piotr Szwiec, prof. ndzw. UAP
Prorektor ds. Artystycznych – prof. Marek Jakuszewski, prof. zw. UAP
Prorektor ds. Naukowo-Badawczych – dr Mateusz Bieczyński, ad.
Prorektor ds. Kontaktów z Interesariuszami Zewnętrznymi – prof. Bogumiła Jung, prof. zw. UAP
Prorektor ds. Rozwoju Kadry i Promocji – dr hab. Maciej Kurak, prof. ndzw. UAP


Źródło: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
http://www.uap.edu.pl