Cała Polska czyta ,,Przedwiośnie" 8 września

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2018-08-29

Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców Krosna w sobotę 8 września br. od godz. 16.00 na Rynek Miasta i przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji ph. Narodowe Czytanie – http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2018/ Wydarzenie honorowym patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Na lekturę Narodowego Czytania wybrane zostało w tym roku „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, m.in. w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

- W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku czytaliśmy Quo vadis Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Od pierwszej edycji Narodowego Czytania, Krośnieńska Biblioteka Publiczna organizuje w Krośnie to wydarzenie. Po raz drugi czytać będziemy na krośnieńskim rynku.

Czytaniu towarzyszył będzie kiermasz książek „używanych” za 1 zł.

 

Akcja ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

 

 

Monika Machowicz