012345678

Akademia Filmowa Barakah w Krakowie

Strona główna » Aktualności Dodano: 2017-04-10

Akademia Filmowa Barakah - kwiecień
ArtCafe Barakah i Teatr Barakah
Teatr Barakah
Paulińska 28, 31-065 Kraków

 

Akademia Filmowa Barakah to cykliczne i darmowe tematyczne pokazy filmowe. Obok niekwestionowanych arcydzieł, które zapisały się na stałe w historii kina, prezentujemy także obrazy kontrowersyjne, mniej znane lub zapomniane. Repertuar uzupełnią filmy, które nie miały dystrybucji kinowej w Polsce, a zostały docenione na zagranicznych renomowanych festiwalach. Każdy seans poprzedza prelekcja.

Kwiecień - Potęga kobiet
Nie tylko piękne, ale też mądre i silne – kobiety w kinie to nie tylko damy w opresji czekające na ratunek hollywoodzkiego macho. W kwietniu Akademia Filmowa Barakah pragnie przedstawić państwu niezapomniane sylwetki kobiet, które na stałe wpisały się w historię kina, zdobywały rozliczne nagrody, a także wywoływały dyskusję o kondycję kobiety nie tylko we współczesnym kinie, ale i we współczesnym świecie. Zapraszamy gorąco.

 


--- 11 kwietnia 2017 – „Za wszelką cenę” (2004) ---
Ten obsypany Oscarami film, udowodnił, że Clint Eastwood przejdzie do historii kina nie tylko jako Brudny Harry, ale także twórca skomplikowanych dramatów, z bohaterami przeżywającymi realne rozterki. W „Million Dollar Baby” Trzydziestokilkuletnia Maggie Fitzgerald (Hilary Swank) próbuje osiągnąć sukces w kobiecym boksie zawodowym, stara się ona dostać pod opiekę znanego trenera Frankie Dunna (Clint Eastwood). Ten na początku odmawia, swoją decyzję zmieniając z czasem obserwacji zaangażowania Maggie. Trener odkrywa w niej prawdziwy talent, a zawodniczka rozpoczyna błyskotliwą karierę nokautując przeciwniczki zwykle w pierwszej rundzie. Niestety pojawiają się przeszkody…
Czas trwania: 2 godz. 12 min.

--- 18 kwietnia 2017 – „Fortepian” (1993) ---
Pochodząca z Nowej Zelandii, Jane Campion, to nie tylko niezależna artystka, ale również bezkompromisowa kobieta – znana jest jako autorka wnikliwych dramatów feministycznych, a także reżyserka zgłębiająca czarną stronę romansu, problemy płci oraz tożsamości. W genialnym kostiumowym „Fortepianie” poznajemy historię niemej kobiety, pochodzącej ze Szkocji, która została wydana za mąż w Nowej Zelandii. Ada McGrath (Holly Hunter) przeprowadza się tam ze swoją córeczką (Anna Paquin). Ze sobą zabiera fortepian, który jest jej jedynym środkiem komunikacji z innymi ludźmi. Jej mąż (Sam Neill) nie interesuje się zdolnościami żony, wymagając od niej jedynie seksu i uległości. Ostatecznie fortepian trafia w ręce innego Europejczyka mieszkającego nieopodal (wspaniały Harvey Keitel), znanego jednak z braku ogłady i wykształcenia. Delikatna Ada, próbując wykupić swój instrument, zakochuje się w dzikim sąsiedzie, wobec którego wcześniej odczuwała niechęć.
Czas trwania: 1 godz. 37 min.�

--- 25 kwietnia 2017 – „Godziny” (2002) ---
Kolejny Oscarowy majstersztyk. Ekranizacja powieści Michaela Cunninghama, w reżyserii Stephena Daldry’ego. W filmie przeplatają się trzy "kobiece" wątki, jedną z jego głównych bohaterek jest Virginia Woolf, która rozpoczyna pisać "Panią Dalloway", która kilka dekad później zmienia życie dwóch innych kobiet: Laury i Clarissy. Ten wysmakowany dramat rozgrywa się zręcznie na przestrzeni trzech równoległych linii czasowych. Nicole Kidman za rolę pisarki dostała Oscara, równie intrygujące kreacje stworzyły Julianne Moore i Meryl Streep. Sam Daldry ponownie zdobył nominację za reżyserię. Znakomity scenariusz i doborowa obsada, a także klimat i oryginalna konstrukcja sprawiają, że "Godziny" to film, który na długo pozostaje z widzem.
Czas trwania: 1 godz. 54 min.

PRZYGOTOWANIE: Grzegorz Like
_____________________________
START: 19:30

 

Źródło: http://teatrbarakah.com/